2024 LGS Örnek Soruları

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına hazırlanan öğrencilerin çalışmalarına katkı sağlamak üzere geliştirilen 2024 LGS örnek soruları ve çözüm videoları yayınlandı. LGS’ye yönelik hazırlık sürecinde öğrencilere destek olmak için MEB tarafından paylaşılmıştır.

2023-2024 eğitim öğretim yılında sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları için düzenlenen merkezi sınav örnek soru kitapçıkları öğrencilere örnek oluşturması amacıyla MEB tarafından bugün paylaşıldı.

Örnek sorular içerisinde, Türkçe, Matematik, Fen bilimleri dallarından her biri için 10’ar soru bulunmaktadır. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din kültürü ve ahlak bilgisi ile İngilizce alanlarında da 5’er soru yer almaktadır. Toplamda 45 soru bulunmaktadır.

Örnek sorular, 8. sınıf düzeyinde Türkçe, Matematik, Fen bilimleri, Din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinin müfredatında belirlenen konu ve başarı standartları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Bu sorular, öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme gibi bilimsel süreç becerilerini ölçmeye yönelik niteliktedir.

Soruların çözüm videoları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün resmi YouTube kanalında paylaşılmıştır. Aşağıdaki linklerden örnek sorulara ulaşabilirsiniz.

 

LGS 2024 Örnek Soruları

Haydi hemen soruları incele 👇

LGS 2024 Sözel bölüm örnek soruları

LGS 2024 Sayısal bölüm örnek soruları

 

LGS 2024 Örnek Soruları Çözüm Videoları

 

LGS 2024 Sözel bölüm Örnek soru çözüm videoları

LGS 2024 Sayısal bölüm Örnek soru çözüm videoları

 

MEB paylaştığı örnek soruları göz önünde bulundurarak çalışmalarınızı bu şekilde yapmanızı öneririz. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri paylaştığı soruları da bizlerde göz önünde bulundurarak sizler için 2024 LGS’ye hazırlanma ipuçlarını paylaşmaya devam edeceğiz. Bizleri İnstagram sayfamızdan takip edip en güncel paylaşımlarımızdan haberdar olabilirsiniz. Yine bu konu ile ilgili kafanıza takılan sorularınızı yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

Yorumları Göster (2)