Erzincanlı Hamdi Ulukaya’nın Dev Yoğurt Markası: Chobani

İş hayatı ve başarısı ile örnek alınması gereken bir kişi olan Hamdi Ulukaya kimdir? Hamdi Ulukaya hayatı kısaca bu yazımızda. Hamdi Ulukaya’nın kurduğu şirketler neler? Chobani Yogurts kimin? Chobani Yogurts nasıl kuruldu? Video ile burada. Uludağ Ekonomi Zirvesi Konuşması burada.

Hamdi Ulukaya Kimdir

Hamdi Ulukaya ‘Yaşayan En Büyük 100 İş Dehası’ arasına girdi. Chobani markası geçtiğimiz günlerde dünyayı değiştiren 50 şirketten biri olmuştu. Fortune Dergisi ‘Dünyayı Değiştiren Şirketler’ listesine Hamdi Ulukaya’nın sahibi olduğu Chobani markasına yer vermişti. Bu kez de Forbes Dergisi Hamdi Ulukaya’yı ‘Yaşayan En Büyük İş Dehaları’ listesine dahil etti. Peki Hamdi Ulukaya kimdir?

Hamdi Ulukaya’nın sahibi olduğu Chobani firması ABD’nin en popüler yoğurt markası. Fortune Dergisi, Chobani’nin dünyayı değiştiren 50 şirket arasında yer almasına gerekçe olarak şirketin ve Hamdi Ulukaya’nın tüm tehditlere göğüs gererek mültecileri istihdam etmesi, Türkiye’de yürütülen girişimci destek programı ve şirket hisselerinin çalışanlarla paylaşılması göstermişti. Dünyanın en önemli sorunlarına getirdikleri çözümlerle ölçülebilir bir etki oluşturan şirketlerin sıralandığı listede, Chobani’nin yanı sıra Apple, IBM, Ikea, Airbnb ve Vodafone gibi dev markalar bulunuyor. Liste, bunu yaparken bir yandan da kar eden, ‘iyilik yaparak iyilik bulan’ ilk 50 şirkete yer veriyor.

Hamdi Ulukaya bu kez Forbes Dergisi tarafından ‘Yaşayan En Büyük İş Dehaları’ listesine dahil edildi. Forbes Dergi’si 100 iş insanının en etkili görüşlerini bir araya getiren koleksiyonda Hamdi Ulukaya’ya şu sözlerine yer verdi: “Mevlana, “Sen yürümeye başlayınca yol kendiliğinden görünür” demiş. Ben Chobani’yi kurmaya giriştiğimde, ne daha önce bir şirket yönetmiştim ne de ortada bir iş planım vardı. Gözüme fabrikanın eskimiş duvarları takıldı; bu duvarların fena halde boyanmaya ihtiyacı vardı ve bu kolaylıkla halledilebilecek bir sorundu. Ben de gidip biraz boya aldım ve ilk beş çalışanımızla beraber kolları sıvayıp işe giriştik. Bu, benim o güne kadar aldığım ilk ve en iyi karardı. Harekete geçmenin, bir eylemde bulunmanın sihirli bir tarafı var; insana düşünmenin, yeni fikirler geliştirmenin kapısını açıyor ve bir ilerleme kaydettiğinizi hissettiriyor. Bu yüzden, oturup beklemeyin, yürümeye başlayın, merak etmeyin yol kendiliğinden görünür.”

Hamdi Ulukaya Hayatı – Kısaca

Hamdi Ulukaya
Hamdi Ulukaya

Hamdi Ulukaya 1972 Erzincan’da dünyaya geldi. Chobani yoğurt firmasının kurucusu ve sahibidir. ABD’de yaşayan girişimci ve iş adamı olan Hamdi Ulukaya, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satılan süzme yoğurt markası Chobani’nin sahibi, kurucusu, yönetim kurulu başkanı ve CEO’sudur. Erzincan’in İliç ilçesinde süt besiciliği yapan bir aileye mensup olan Ulukaya, eğitiminin ilk dönemlerini Erzincan’da geçirdi. Ankara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi eğitimi aldıktan sonra 1994’te İngilizce öğrenmek için ABD’ye gitti ve 1997 yılında University of Albany’de eğitim görmeye başladı. 2002’de babasının tavsiyesiyle küçük bir beyaz peynir fabrikası kurdu. Fakat asıl başarısını, 2005 yılında New York eyaletinin kuzeyinde, kapatılmış olan büyük bir yoğurt fabrikasını satın alarak girdiği büyük riske borçludur.

Yoğurt işinde tecrübesi olmamasına rağmen bir imparatorluk haline getirdiği Chobani, beş yıldan kısa sürede yıllık satışlarını sıfırdan 1 milyar doların üzerine çıkararak 2011’de ABD’nin lider yoğurt markası oldu. ABD’de Yunan usulü olarak bilinen süzme yoğurdun rağbet görmesi sayesinde Yunan yoğurdunun ABD pazarındaki payı 2007’deki % 1 seviyesinden 2013’te % 50’nin üzerine çıktı. Uluslararası denetim ve danışmanlık firması Ernst & Young tarafından 2013’te “Dünyada Yılın Girişimcisi” ilan edilen Ulukaya, sahibi olduğu yoğurt imparatorluğunun başarısı ile milyarder oldu. Forbes’e göre serveti 2014 yılı itibarıyla 1,92 milyar dolardır.

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

yorum Yap