İyi Bir Gelecek İçin HEDEF

İyi Bir Gelecek İçin Hedef yazısıyla İyi Bir Gelecek İçin yazı serimize  başlıyorum. Hem ben başlıyorum hem sen başlıyorsun. İyi Bir Gelecek İçin yazı serisi nedir ve nasıl olacak diye anlatmıştım. İyi Bir Gelecek İçin Yazı Serisi Nedir? yazısına tıkla ve oku istersen, sonra buradan devam et.

İyi Bir Gelecek İçin: HEDEF

Arkadaşlar bu “hedef” sözcüğü her yerde var. Herkes size ilk bunu der: Hedef Belirle. Bende bu konu üzerinde durup biraz konuşmak istiyorum.

Hedef Belirlemenin Önemi

Bir çok bu konu hakkında söz duydun değil mi? Bir de ben söyleyeyim bir söz, kulağına küpe olsun: “Nereye Gittiğini Bilmiyorsan, Ne Yaptığının Önemi Yoktur.”

Gerçekten de böyle değil mi? Tamam çalışmaya başladın ama ya yarın sıkılırsan. Seni motive edecek bir şey olmalı. Hemde öyle bir şey ki uğruna her şeyi feda edebilecek bir şey. Şuraya bir anekdot düşeyim: Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı bilir misin? Eşit ağırlıkçı isen büyük ihtimal şöyle dediğini duyar gibiyim: Ya buda soru mu!

Bu büyük şaire bir genç (ÇÖZMEZ) gelir ve şair olmak istediğini söyler. Üstat ona der ki

Reklam arası gibi olacak ama devamını şurada yazmıştım: Fazıl Hüsnü Dağlarca ile Genç Şair Hikayesi  Buradan oku sonra gel! Hadi bekliyorum! Oku haa! Güzeldir.

Bu tür hikayeler için İlham Veren Hikayeler Kategorisini ziyaret et.

Sizin de böyle uğruna her şeyini vereceğin bir şey bul. Kendini tanı, ne yapabilirim ne bana uygun? Sorularını sor ve sana en iyi gelebilecek mesleği seç. Hatta meslek seçimi de sonraki yazı olsun. Merak etme! Sana yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım.

Mesleğini seçtin mi? Artık hep şu soruyu soruyorsun ya “Çalışmıyorum” bu soru bitti. Sana bir şey söyleyeyim mi? En iyi netleri, sıralamaları yapan arkadaşımdan da en kötü netleri yapan arkadaşımdan da bu sözü duydum. Seviyen ne olursa olsun bunu herkes der. Herkesin sıkılma ve bunalma dönemi olur. Önemli olan bu dönemi hızlı atlatabilmektir.

İşte bunun için hedef önemli. Senin hedefin önemli. Ailenin, çevrenin hedefi değil senin hedefin önemli. Çünkü derslerden sıkılınca annenin hedefi seni motive etmez. Ama eğer senin istediğin bir şey olursa nasıl olur sana söyleyeyim: Daha bir istekli çalışırsın. Molalarında bile hep aklında mesleğin olur. Örneğin öğretmen mi olacaksın. Kendini hayal edersin sınıfın içinde. Çevrende öğrencilerin var. Dünyanın en iyi öğretmeni var yanlarında. Ne kadar mutlu oldun değil mi? İşte bu seni motive eder. Dersler her ne kadar sıkıcı da olsa, hayatının hiçbir yerinde bundan sonra kullanmayacak da olsan daha bir istekli olursun.

İyi Bir Gelecek İçin Hedef – Son Nokta

Hedef bu yüzden önemli. İyi Bir Gelecek yazı serisinin ilk bölümü bu yüzden Hedef. Kilit taşları yerleştirerek geleceğimize bir yol inşa edeceğiz.

Şimdi yazının sonuna geldik. Hedefini iyi belirle. Ona yoğunlaş. Hedef belirleme konusunda diğer bir yazımız Meslek Seçimi. Bunu da oku, hedef konusu kapansın. Soru ve sorunlar için yorum yapman yeterli gerek ben gerek site ekibimiz sana yardımcı olur.

İyi çalışmalar, başarılar…

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

yorum Yap