Tekrar Nasıl Yapılır | Basamak Tekrar Sistemi

Tekrar Nasıl Yapılır? En iyi tekrar nasıl yapılır? Tekrar yapma taktikleri, tekrar nasıl yapılır, tekrar yapmanın faydaları ve tekrar yapmanın önemi bu yazımızda. En iyi tekrar yöntemi basamak tekrar sistemini anlattık.

Tekrar Nasıl Yapılır

Yazımızda YKS, LGS, KPSS, DGS gibi bir çok sınavda uygulayacağınız bir yöntemi anlatacağız. Tekrar nasıl yapılır sorusuna özel bir tekrar metodu ile cevap vereceğiz.

Basamak Tekrar Sistemi Nedir?

Tekrar nasıl yapılır, nasıl yapılmalı çokça bahsettim. Şimdi soru çözerek tekrar yapmak nasıl olur ve nasıl bir sitem oluşturmalısınız bundan konuşalım. Bu tekrar yolu her derste uygulanacak bir yol değil. Bu tekrar yolunu aşırı derine inmeyeceğiniz derslerde veya bir dersi sınavdan çok çok önce bitirdiyseniz bu dersi güncel olarak hafızanızda tutmak, konuyu devamlı tazelemek için kullanmalısınız. Başlıklar halinde anlatacağım konuyu. Hangi tip kaynak kullanmanız gerektiğine de değineceğim. Ayrıca olayın daha net anlaşılması için örneklerde vereceğim. Hazırsanız başlayalım yazımıza.

Basamak Tekrar Nasıl Yapılır

Basamak tekrar nasıl yapılır bahsedelim o halde.

Basamak Tekrarında amaç konuyu pekiştirmektir. Bir ay önce gördüğün konu ile ilgili soru tiplerini ve kullandığın pratikleri aklında tutmaya yarar. Bir not üzerinden tekrar etmek yerine bu metot ile tekrar etmek sizi daha güncel kılar. Özellikle sayısal dersler için uygulanması şart diyebilirim.

Çalışma programımıza başladık ve bu ay bir dersten ilk konuyu bitirdik ve testlerini çözdük soru bankamızdan. Çözdüğümüz kitaplar arasında bir kitabı basamak tekrarı için bir kenara ayırın ve ondan sadece çalıştığımız konun ilk testini çözün. Hangi kitabı ayırmanız gerektiğinden yazının devamında bahsedeceğim, şimdilik okumaya devam edin.

Programımızda bu derse başka hangi gün çalışmamız gerekiyorsa o gün geldiğinde bu dersin ikinci konusuna çalıştık ve basamak tekrarı için ayırdığımız kitap haricindeki tüm kaynaklarımızdan ilgili testleri çözdük. Şimdi basamak tekrarı için ayırdığımız kaynağa gelelim ve ilk konunun ikinci testi ile ikinci konunun birinci testini çözelim. İsterseniz her hafta iki tane basamak tekrarı için ayırdığınız testi çözebilirsiniz. Bu ayarlamayı BTS için ayırdığınız kitaba göre şekillendirin.

Üçüncü çalışma zamanı geldiğinde yine aynı şekilde bir konuyu bitirdik. Onun testlerini çözdük. Sonra BTS kitabını açalım ve ilk konunun üçüncü, ikinci konunun ikinci, üçüncü yani en son çalıştığımız konunun birinci testini çözelim.

Program bu şekilde ilerliyor. Eğer kafanızda tam oturmadıysa sistem yazının devamındaki örneği inceleyin. Anladıysanız da yazının devamını okuyun yine de.

Basamak Tekrar Sitemini İçin Bir Örnek

nasıl tekrar yapılır

Bir ders seçelim: Biyoloji olsun. Biyolojinin ilk konusu yaşam bilimi biyoloji değil mi. Bu konuya çalıştık, özet çıkardık, video izledik ve sorularını çözdük kitaplarımızdan. Kısaca ne yapılması gerekiyorsa yaptık. Şimdi BTS için ayırdığımız kitaptan Yaşam Bilimi Biyolojiünitesine ait ilk testi çözdük.

Sonraki konu Canlılar Dünyası. Bu konuyu da çalıştık. Ne yapılması gerekse yaptık. Sildik süpürdük tüm kitaplardan sıra geldi BTS kitabına. BTS kitabından Yaşam Bilimi Biyoloji konusunun ikinci testini ve Canlılar Dünyası konusunun ikinci testini çözdük.

Şimdi sıra geldi Ekoloji konusuna. Konuya çalıştık, yaladık yuttuk. BTS kitabını açalım ve Yaşam Bilimi Biyoloji konusunun üçüncü testini, Canlılar Dünyası konusunun ikinci testini, son çalıştığımız Ekoloji konusunun ilk testini çözelim.

Bu şekilde devam ederek BTS kitabını bitiriyoruz. BTS kitabı bittikten sonra eğer sınava vakit varsa bir tane daha BTS kitabı alıyoruz, eğer vakit yoksa veya çok az kalmışsa denemeleri sıklaştırarak kendimizi güncel tutuyoruz. Üstteki görselde olduğu gibi bir işleyiş olacak hep. Daha planlı gitmek için yukarıdaki görselde ki tabloya benzer bir cetvel oluşturabilirsin kendine. OKU:  Fem Yayınları 25 YGS Sosyal Bölüm Denemeleri | KAPSÜL

Şimdi en önemli konulardan birine geldik: Hangi Kitapları Kullanmalı? Yazıyı okumaya devam et.

Basamak Tekrarı İçin Hangi Tip Kitaplar Kullanılmalı

Kitap seçimi çok önemli arkadaşlar. BTS için kullanmak üzere kitap seçerken testlerin konu içinde bölümlenmiş olarak değil de bir testte o konudaki soru tiplerinin hepsinin bulunmasına dikkat edin. Buna uygun kitaplar seçin. Şimdi yayın ismi vermeyeyim.

YKS için Kitap Önerileri

Böyle bir kitap bulamazsanız BTS için seçtiğiniz kitaptan ikişer test atlayarak çözün sonra geri dönüp o atlamaları çözün. Buradan sonrası sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Soru, görüş ve önerileriniz için canınız nereden istiyorsa bana ulaşın. 

Ufacık Bir Açıklama

Sitemize sürekli olarak yeni ve güncel içerikler ekliyorum. İçerikler ilgini çekecektir. Ana sayfa akışında gezerek genel olarak site kategorileri hakkında bilgi alabilirsin.

Sitenin menüsünden de öne çıkan içeriklerin birçoğuna ulaşabilirsin.

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

Yorumları Göster (4)