Öğrenci Kozu
Öğrencinin Eğitimdeki Kozu

Banka Müdürünün Kredi Verme Yetkisi Var Mıdır?

0 14

Günümüzde bireyler, maaşlarını almadan okul taksitlerini ödemeye, altın birikimi yapmadan tatil kredisi çekmeye kadar birçok finansal ihtiyacını karşılamak adına bankalarla çalışmaktadırlar. Bireyler, kimi zaman bir banka ile çalışabilirken kimi zaman birden fazla banka ile çalışabilirler. Bankaların verdiği hizmetlerden faydalanan ve anlık ihtiyaçlarını karşılayan banka müşterileri, hizmet alımı; kredi kullanımı gibi durumlarda özellikle, kredi notları ya da anlık gelirlerinin el vermesi durumunda başvuruda bulundukları hizmetleri sorunsuz şekillerde alabileceklerdir. Bankalar da para kazanan, sürekliliğini devam ettirmek durumunda olan ve iyi müşterilerini kaybetmek istemeyen bir kurumlardır. Her bir bankanın başında bulunan şube müdürleri, bankalarının iyi müşterilerini kaybetmemeleri ve finansal ilişkilerini kendileri ile sürdürmeye devam etmeleri adına bireysel kararlar alabilmektedir. Bu bireysel kararların içerisine kredi başvurusunda bulunan kişilere onay verme de dahildir.

Banka Müdürünün İnsafiyeti
Banka ile iyi bir finansal ilişkisi olan ve finansal durumu iyi durumda olan kişiler bankalara yeni bir kredi başvurusunda bulundukları zaman kimi nedenlerden dolayı; mevcut borçluluklarından dolayı ya da bankada vadeli mevduat hesabı bulunan fakat kullanmak için vadesini bozmak istemeyen kişiler ve benzeri nedenlerle, banka bu kişilerin kredi başvurularına onay vermeyecektir. Normal koşullarda işlemler bu şekilde gerçekleşecektir fakat bankalar, yukarıda da aktarıldığı gibi iyi müşterilerini kaybetmek istemeyecektir. Yüklü bir miktar vadeli hesabı bulunan, gelir durumu iyi olan ve borç ödemelerine dikkat eden kişiler, bankaların en sevdiği müşteri tiplemeleridir. Bu nedenle banka müdürü, normal şartlarda bu kişilerin kredi başvurularının reddedilmesi halinde kişiler için bir istisna yapabilecek ve hizmet almalarını sağlayabileceklerdir.

Burada belirtmek gerekir ki banka müdürleri, yalnızca merkezin kendilerine vermiş olduğu bir yetkiyi kullanmaktadır. Yani istedikleri her kişiye, kredi notu kötü seviyede olan, geliri olmayan, borç batağında olan kişilere banka müdürleri kredi veremeyecek ve vermeyeceklerdir. Bu yetkilendirmenin temel amacı, banka şubesinin sahip olduğu iyi nitelikteki müşterisi ile finansal ilişkisini sürdürmek istemesidir. Banka müdürlerinin eşine, dostuna, akrabalarına ve tanıdıklarına kredi verme, kredi kullandırma ya da esneklik yapma gibi bir durumu bulunmamaktadır.

Kaynak Site: https://www.anakredi.com/banka-muduru-insiyatif-kullanarak-kredi-verebilir-mi/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.