İlişkili İçerikler

Başlık: TYT Puanıyla Alım Yapan Bölümlerin Taban Puanları

Üniversite sınav sisteminin değişmesiyle birlikte üniversiteye giriş sınavının ilk ayağı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile yalnızca 2 yıllık önlisans programları tercih edilebilmektedir. 2018 yılında TYT ile alım yapan önlisans bölümlerinin kontenjanı 354.859 idi.

Üniversite sınavlarına girecek arkadaşlar için elbette bazı tavsiyelerimiz var. Öncelikle meslek lisesi çıkışlıysanız lise bölümünüze yakın bir tercih yapmanızı tavsiye ediyoruz. Tabi ki bunun yanında mesleğin geleceğini de araştırmanız gerek.

Ardından*YKS puan hesaplama aracını kullanarak eş zamanlı olarak TYT puanınızı da hesaplayın. Testlerden yapabileceğiniz doğru ve yanlışları yazın ve sınavda kaç puan alabileceğinizi -+5 puan ile tahmin edin.

TYT puanıyla alım yapan bölümlerin taban puanları bağlantısını ziyaret ederek bir önceki yıla ait önlisans bölümlerinin taban puanları, tavan puanları, başarı sıralaması, kontenjan bilgilerini görebilirsiniz.

Son yıllarda TYT puanıyla alım yapan bölümler arasında İlk ve Acil Yardım bölümünü tercih eden çok fazla aday var. Vakıf Üniversiteleri de bu alana yoğunlaşmış durumda. 100’ün üzerindeki üniversitede bu bölüm mevcut. Devlet Üniversiteleri arasında en yüksek puanlı üniversiteler Ege ve Hacettepe iken vakıf üniversitelerinde %100 burslu alım yapan Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi ile Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi en yüksek puanlı özel üniversiteler arasında göze çarpıyor. İlk ve Acil Yardım Taban Puanları bilgilerini
https://www.unibilgi.net/universite-taban-puanlari/tyt-puaniyla-alan-bolumlerin-taban-puanlari/ bu bağlantıdan girerek görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı