Emeklilere Kredi Kartı Çıkar Mı?

Bankaların sunduğu hizmetlerden en popüler olanı ve banka müşterileri tarafından gün aşırı kullanılan kredi kartları; üniversite öğrencileri, çalışanlar, emekliler ve hatta ev hanımlarına bile verilebilmektedir. Birçok alanda, düzgün şekilde kullanıldığı zaman son derece işlevsel ve yararlı olan kredi kartları, alışverişlerde tek seferde nakit olarak ödenemeyecek olan eşyaların satın alımında, bankalar ile kurumların anlaşmaları sonucunda çıkartılan kampanyalardan faydalanırken, puan toplarken, uçak bileti alırken diye sıralanabilecek pek çok avantajdan faydalanılmasını sağlamaktadır.

Üniversite öğrencileri ve ev hanımları gibi kişilere bile kredi kartı verilirken emekli kişilere de kredi kartı verilmesi pek doğru olacaktır. Emekli bireyler, aktif çalışma yaşantılarının sonuna gelmiş ve emekli maaşlarını almaya başlamış olan kişiler olarak nitelendirilebilir. Bu kişiler, alışverişlerinde, seyahatlerinde ya da online alışverişlerinde kullanmak üzere pek doğal bir şekilde kredi kartı isteyebilirler. Emekli kimseler, bankaların sunmakta olduğu kredi kartlarından faydalanabilen kesim içerisinde bulunmaktadırlar. Yazının devamında, emeklilerin ne gibi avantajlarla kredi kartı alabilecek oldukları aktarılacaktır.

Emeklilerin Kredi Kartı Alması
Bankalar, düzenli bir gelire sahip ve finansal işlemlerine dikkat eden kişileri kendi taraflarına çekmek için çeşitli kampanyalar düzenlerler. Emekli kişilerin maaşlarını kendi şubelerinden almalarını ve maaş hesaplarını kendilerine taşımalarını isteyen bankalar, kimi zaman maaş hesabını taşıyan kişilere bir küçük altın, kimi zaman bir ikramiye, kimi zaman daha farklı ikramiyeler sunmaktadır. Bir emekli üzerinden bakıldığı zaman bu işlemlerin anlamsız gelmesi doğal karşılanabilir fakat maaş hesabını taşıyan milyonlarca emekli üzerinden hesaplama yapıldığı zaman bankalara aktarılan paranın ne oranda artış gösterdiği ve bankaların neden bu şekilde kampanyalar yaptığı anlaşılabilir.

Emekli hesabı bulunan ve maaşını bu hesaptan alan kişiler, bankalarından kredi kartı talebinde bulunabileceklerdir. Alacak oldukları kredi kartları doğal olarak kendilerinin emekli maaşına göre bir limite sahip olacaktır. Yani 2 bin TL emekli maaşı olan bir kişiye 20 bin TL değerinde bir kredi kartı sunulmayacaktır. Banka, müşterisinin finansal varlıklarını ve kredi notunu, geçmiş finansal aktivitelerini inceledikten sonra emekli müşterilerinin ne kadar limitlere sahip kredi kartı kullanabilecek olduğuna karar verecektir.

Emekli Kişiler Ne Durumda Kredi Kartı Alamazlar?
Emekli kişiler de aktif birer finansal tüketicidirler ve bankalar, bu müşterilerine de sahip olduğu standartlar çerçevesinde davranacaktır. Şöyle ki kredi notu düşük olan ya da emekli maaşı üzerinde kesinti bulunan kişiler, bankalarından kredi kartı alırken sorun yaşayabilir ya da kredi kartı alamayabilirler. Kişilerin maaşlarının üzerinde tedbir bulunması ya da kredi notlarının kötü seviyede olması, bankanın istemediği bir durum olduğu için bu emekli kişiler kredi kartı alamayabilirler.

Kaynak: https://www.isvepara.net/emeklilere-kredi-karti-veriliyor-mu-hangi-bankalar-bu-imkani-sunuyor/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı