En Sevimli Dostlarımız Köpekler

Bu yazıda sevimli dostlarımızdan bahsedeceğiz. Tabii ki bunlar kedi ve köpekler. Bizim stresimizi azaltan ve bizlerle oyun oynayan canlılar. Yeri gelir bizi kızdırır ama tatlılığı ile hemen gönlümüzü alan canlılardan bahsedeceğiz.

Öncelikle köpek dostlarımızdan bahsedelim. İnsanoğluna en sadık canlılardan birdir köpekler. Acaba bu geçmiş nereye dayanıyor?

Köpeklerle İnsanların Tanışması

Köpeklerle ilişkimiz bir araştırmaya göre yaklaşık 15 bin yıl yani 150 asır önceye dayanıyor. Bu yıllarda daha yerleşik hayata geçmemiş halde yaşıyordu insanlar. Göçebe halinde yaşayan gruplar vardı. Ayrıca çevredeki vahşi hayvanlarla ve zor doğa şartlarıyla büyük mücadele yapıyordu insanlar. Bu mücadelenin en büyüğü de kurtlarla yapılıyordu.

Kurtlar bazı mutasyonlar geçirdikten sonra bunun sonucunda olarak kanlarındaki stres hormonunun azaldığı düşünülüyor. Daha az stresli olan kurtlar bundan sonraki süreçte artık et artıkları ile beslenmeye başladılar. Bunun sonucu olarak da artık kurtlar insanlara yaklaşmaya çalıştı. İnsanlarda buna ses çıkarmadı ve ilk dostluklar başladı. Daha sonra bize yardımcı olmaya başladılar. Birlikte avlanma ile ilk yardımları başladı köpeklerin. Günümüzde ise yaptıkları saymayla bitmez. Ama yine de bahsedelim bakalım.

Köpekler Neler Yapıyor

Bu sevimli dostlarımızın yaptıkları insanoğlu için oldukça gerekli ve hatta yeri bazen teknoloji ile doldurulamayacak kadar önemli. İlkiyle başlayalım.

Sevimli Olmalı Bile Yeter

Sadece sevimli olmaları bile yeter. Hele ki bazı cinsler var: insanın kalbini bile eritir. Yavru köpek edinmek isteyenler için de bir önermede bulunmuş olayım bari. Bunlardan ilki pomeranian cinsi köpekler. Bu köpek türü Orta Avrupa’nın Pomeranya bölgesinden adını almıştır. Spitz tipi köpek cinslerinden biridir. Genellikle süs köpeği olarak da tarif edilir. Ev için ideal!

Diğer bir köpek türü ise boo köpek. Boo köpekler de aslında pomeranian cinsidir. Fakat belli ayrımları olduğunu söyleyenler de var. Boo köpek tam bir internet fenomenidir. Ayrıca amerikalı köpeklerden biridir. Satılık boo arayan ve almak isteyen bir çok kişi var.

Köpekler İnsanların Acısını Hisseder

Bu konuda Goldsmith Üniversitesi’in araştırması var. Araştırmaya göre köpekler üzüntülü insanlara veya ağlayan insanlarla daha çok yaşıyor. Buna karşın sürekli mutluluk içinde olan insanlara ise fazla yaşamıyor. Buradan şu sonuç çıkar: köpekler mutsuz insanlarla kalma gereksinimi hissediyor. Ve köpekler insanları mutlu ettirmeye çalışıyor denebilir.

Kanser Teşhisinde Önemli

Köpekler koku duyularının ne kadar gelişmiş olduğunu bilmeyen yoktur. Bu durum kanserli hücreleri belirleme de işe yarıyor. Köpekler kanserli hücreleri koklayarak teşhis edebiliyor.

Diğer özelliklerden de kısaca bahsedersek: köpekler iş stresini azaltır. Köpekler daha sosyal olmamazı sağlar. Köpekler insanlarla ilişki kurmamızı kolayşatırır. Köpekler cankurtaran olabilir. Ayrıca uyuşturucu gibi asayiş operasyonlarında köpekler çok önemlidir.

Aklına Takılan Bir Soru Var Mı

Yorum yapmak yerine Soru-Cevap bölümünden bize yazarsan daha hızlı cevap veririz.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

yorum Yap