İngilizcenizi Geliştirmenin 12 Yolu

İngilizce, Tüm dünyada en yaygın olarak konuşulan ve kullanılan bir dildir. Yani eğer ingilizce biliyorsanız, dünyanın birçok yerinde çok rahat insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Günümüz iş, internet ve eğitim gibi alanların hepsinde ingilizce ‘küresel ortak dil’ olarak kabul edilir. İngilizce, Amerika ve İngiltere başta olmak üzere Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da aralarında olduğu 53 ülkenin resmi dilidir. Norveç, İsveç, Almanya, Danimarka, Hollanda gibi pek çok ülkede insanlar arasında konuşulan ikinci dildir.

 

Yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrencilerin en çok tercih ettiği dil olan İngilizce, dünyanın en iyi yüksek öğretim kurumlarından olan Oxford, Cambridge, Harvard, MIT gibi okullara girmenizi sağlar. CV’nize ekleyeceğiniz İngilizce bilginiz, işverenler tarafından en çok tercih edilen özelliklerden biridir.

 

Peki, İngilizce öğrenmek için neler yapmalısınız bu soruların cevaplarını bu yazımızda göreceksiniz. İlk olarak temel eksiklerinizi belirleyerek bu yönde kendinizi hızlıca geliştirmelisiniz. Temel okuma, yazma, dinleme ve konuşma alanlarında kendinizi bilmelisiniz. Bu temel alanları geliştirmenin yolları şöyledir.

 

İngilizceyi hızlıca öğrenmek için ingilizce kursuna gidebilirsiniz ve bu süreci kısaltabilirsiniz.

 

OKUMA

İngilizcede okuduğunuzu anlamanın en iyi katkısı size, bir araştırma yapacağınız zaman çoğu kaynağın ingilizce olması ve bunları sizin kolayca anlamanız. Yani sınırsız bir bilgi kaynağına ulaşabilirsiniz. Okumanızı geliştirmek için 3 yöntemi uygulayın !

 

1-İngilizce Kitap, Dergi, Gazete Okuyun

Seviyeniz ne olursa olsun seviyenize göre bir kitap kesinlikle bulunuyor. Bu yüzden ilk yapmanız gereken bir okuma kitabı almak ve onu hiç yardım almadan hikayenin bütününü almaktır. Bunu yaptıktan sonra farklı bir kitaba geçin.

 

Günlük bir dergi takip edin.

 

Sevdiğiniz konularda yazılan blogları okuyun.

 

2-Cep Telefonunuzun, Bilgisayarınızın ve Kullandığınız Uygulamaların Dilini Değiştirin

 

Sürekli olarak kullandığınız her şeyin dilini ingilizce yapın. En çok kullandığınız uygulamaların dilini ingilizce yaptıktan sonra belli kalıpları oradan öğreneceksiniz ve karşınıza çıktığını rahatlıkla o kelimeleri hatırlayacaksınız.

3- Kelime öğrenmek için mobil uygulamalar kullanın.

Kelime öğrenmek yapmanız gereken en temel iş. Cep telefonları için yapılmış bir çok uygulamadan birini indirip hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz.

 

 

 

YAZMA

İngilizce olarak yazmak, öğrencilerin ve yeni ingilizce öğrenmeye başlayan insanların en çok zorlandığı alandır. Yazı yazarken kelime bilginiz gerçekten çok önemlidir. Çünkü sürekli olarak aynı kelimeleri kullanarak yazdığınız yazılar hem sizi hem de okuyucuyu tahmin etmeyecektir. Bu yüzden aşağıda belirtilen yöntemleri sürekli olarak kullanın !

 

4- Yeni öğrendiğiniz kelimelerle yazı yazın

Yeni öğrendiğin bir takım kelimeleri kullanarak eski yazılarınızı tekrar yazın ve aradaki farkı kesinlikle göreceksiniz. Her yeni kelimeyi not edin.

 

5-Forumlarda sorulan sorulara yanıt vermeye çalışın

Forumlarda yazılan yazıları okuyun ve yabancı insanlarla konuşmaya çalışın. Sorular sorun, sorulara cevap verin ve iyi olduğunuz konularda insanlara yardımcı olun.

 

6-Blog Yazın

İlgili olduğunuz konularda blog yazıları yayınlayın. Her seferinde bu yazıları tekrar üstünden geçip. 2 ay sonra baktığınızda ilk yazdığınız yazı ile yeni yazdığınız bir yazı arasındaki farka siz bile inanamayacaksınız.

DİNLEME

Dinleme alanını öğrenmeniz çok önemli çünkü ingilizceyi çok farklı konuşan milyonlarca insan var. Her aksanı ayrı ayrı bilmeniz imkansız fakat kelimelerin nasıl okunduğunu öğrenirseniz insanlarla çok rahat iletişim kurabilirsiniz.

7-Müzik dinleyin

Sürekli olarak müzik dinleyin ve müzik dinlerken şarkı sözlerini okuyun. Bu dinleme size kelimenin telaffuzun nasıl yapıldığını öğretecektir. Basit şarkıları ezberlemeye çalışın. Kolay anlaşılır ingilizce şarkılar seçin.

 

8-İngilizce film izleyin

Türkçe altyazılı filmler izleyin mümkünse ingilizce altyazılı filmler izleyin. Bu size hem okuma anlamında hem dinleme anlamında yardımcı olacaktır.

9- Podcast Dinleyin

İngilizce dilinde birçok konuda podcastler yayınlanıyor bunları sürekli olarak dinleyebilirsiniz.

 

 

KONUŞMA

İşte bu alanı bitirirseniz yurtdışında çok çok rahat insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Anlıyorum ama konuşamıyorum demek yerine hem anlıyorum hem konuşuyorum diyebileceksiniz.

 

10-Pratik yapın

İngilizce öğrenmenin en temeli zaten pratik yapmaktır. Konuşma pratiği yapmaksa sizleri 1 değil en az 3-4 adım öne geçirecektir. Sürekli olarak dinlediğiniz şarkıları sesli söyleyebilirsiniz. Günlük konuşmaları taklit edebilirsiniz.

 

11- İngilizce konuşma etkinliklerine katılın.

İngilizce konuşma etkinlikleri sürekli olarak düzenlenir. Bu etkinliklerin nerede olduğunu bulun ve gidin. Yapmanız gereken şey denemek. Sürekli olarak konuşmaya çalışın hata yapmaktan korkmayın. Eğer istanbulda yaşıyorsanız birçok etkinlik yapılıyor.

 

12- Konuşmanızı kaydedin ve tekrar dinleyin

Kendi kendinize bir metini okuyarak canlandırın. Yaptığınız hataları not alarak tekrar deneyin. Bu işlemi okuduğunuz metinden kendinize geçer not veresiye kadar deneyin.

 

En Önemli Yöntem

Sürekli olarak pratik yapın. Gerekirse en baştan başlayın. Sürekli olarak deneyin. Eğer İstanbuldaysanız bu süreci hızlıca halledebilirsiniz ve bir ingilizce kursuna yazabilirsiniz. Kendilerine ait yöntemlere sahip bu kursalr hızlıca ingilizce öğrenmenize yardımcı olacaktır. Eğer avrupa bölgesindeyseniz Bakırköy bölgesinde bulunan bakırköy ingilizce kursları size uygun olacaktır.

Aklına Takılan Bir Soru Var Mı

Yorum yapmak yerine Soru-Cevap bölümünden bize yazarsan daha hızlı cevap veririz.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

yorum Yap