İnternette Virüslerden Nasıl Korunulur

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

Dünya üzerinde çoğu insan en az bir internet bağlantısı olan teknolojik cihaz kullanıyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ise bu sayı daha da yüksek. İnternet ortamında her şey sütliman değil maalesef. Zararlı yazılımlar ve virüsler de bu dünyanın bir parçası. İnternette virüslerden korunmak, güvenli dolaşmak için ne yapmak gerekir, bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Öncelikle virüsler nedir; bize, cihaza nasıl zarar verir gibi soruları ele almak gerek ki çözüm bulalım.

Teknolojide Virüs

Virüsler genelde cihazımızdaki dosyaların arkasına gizlenmiştir. Dosya veya uygulama açıldığında cihazda istenmeyen olaylara neden olan programlardır. Virüsler bulunduğu cihaza zarar vermek üzerine programlanmışlardır. Virüsler kendilerini kopyalayabilme ve maksatları dahilinde dosya silebilme gibi birçok özelliğe sahip olabilir.

Kısaca virüsler cihazımızda istem dışı olaylar yapan programlardır.

Virüsler Nasıl Yayılır

İnternet üzerindeki yoğun etkileşimli siteler virüslerin yayılması için oldukça uygun ortamdır. Herhangi bir dosya indirmesi sırasında cihazınıza bulaşabilir. E-mail yoluyla gelen dosyaların kontrolsüz kullanımı ile de virüsler yayılabilir.

Bazı Virüs Türleri

Meşhur bazı virüs türleri şunlar: Worms(Solucanlar), Trojan, Macro ve dosya virüsleri bunlardan bazıları. Her gün yeni bir virüs çıkmakta. Dolaysıyla kullandığımız cihaza bulaşma riski de bunla birlikte artmakta. Yazının devamında güzel çözüm önerilerim de olacak.

Virüsler Ne Gibi Zararlar Verir

Az önce bahsettiğim virüs türlerinde her bir çeşidin kendine özel yayılma alanı var. Bununla birlikte verdikleri zararlar da farklılık gösteriyor.

Genel olarak değinecek olursak virüsler bulunduğu cihazda yazılımsal açıklar meydana getirir. Yani cihazınız her türlü saldırı ve hacklemeye açık duruma getirir.

Bunula da kalmaz cihazınızın performansını düşür, ömrünü kısaltır ve eskisinden daha yavaş çalışmasına sebep olur.

Virüslerden Nasıl Korunuruz

Peki ne yapmalı? Bu iş için çok para harcamanıza gerek yok.

En önemlisi antivirüs programı kullanmak ve bilgisayarınızı düzenli olarak taramak. Benim tavsiyem En İyi Antivirüsler den birini seçip kullanmanız.

Antivirüslerin izin vermediği sitelerde gezinmeyin ve dosya indirmeyin. Belirli aralıklar ile de tarama yapmanız faydalı olacaktır.

Aklına Takılan Bir Soru Var Mı

Yorum yapmak yerine Soru-Cevap bölümünden bize yazarsan daha hızlı cevap veririz.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ