İş Güvenliği İçin Öneriler

Hayatımızın merkezi haline gelen internette iş güvenliği için öneriler nelerdir araması yapıldığında karşınıza çıkan kavramlardan birisi de OSGB olacaktır.

Çalışma hayatına yönelik iş güvenliği konusu içinde geçen OSGB, Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi kısaltması olarak kullanılmaya başlandı. 1 Temmuz 2017 tarihinden beri iş sağlığı ve güvenliği konusunda aşama kaydeden çalışma hayatı OSGB ve İSGB kavramları ile tanıştı. Bir işyerinde tek bir işçi çalışsa bile, sanayi üretimi sayılsın veya sayılmasın, o işyerinde gereken güvenliğin sağlanması amaçlanmaktaydı.

www.bizimosgb.com

İSGB Nedir?

Yeni dönemde karşımıza çıkan kavramlar içinde İSGB de yer alıyor. İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak açılımı yapılan İSGB en az bir işyeri hekimi ile işyerlerinin tehlike sınıfına bağlı olarak uygun ehliyete sahip iş güvenliği uzmanından oluşur. İSGB’ler 20 Kasım 2010 yılında yayınlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği ile yürürlüğe girmiştir. (İşletmeler az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli şeklinde, iş güvenliği açısından gruplanırlar.) Çalışan sayısına göre birimin de büyüyeceğini tahmin edebilirsiniz. Ve ortak nitelemesi işyerinde çalışanların sayısı arttıkça kuruma özel İSGB biçimini almaktadır.

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

Bütün bu hizmetlerin nasıl yapılacağı, nasıl planlanacağı hakkında, böylesi özelleşmiş konularda faaliyet gösteren özel yan kuruluşlar da gene ilgili yönetmelikler çerçevesinde hizmet vermeye başladılar. Şirketimiz Bizim OSGB bu yönetmeliklere uygun yapıda, Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olarak çalışan bir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimidir. Gerekli eğitim ve sağlık desteği işyerlerine firmamız tarafından verilmektedir. Kurumsal işletmelerin çözüm ortağı sıfatıyla artık çalışma hayatı içindeyiz. 

Ve Bizim OSGB adıyla iş güvenliği için öneriler nelerdir gibi bir konuda ve ilaveten sıklıkla sorulan sorulara yanıt olarak verdiğimiz ilk yanıt şudur; Sağlıklı ve güvenli bir işyeri için biz danışman, hekim, ilgili sağlık personeli ve uygun işyeri güvenliği uzmanı arkadaşlarımızla yanınızdayız, bizi aramanız başlangıç önerimizdir. Beraber çalıştığımızda, yasaların istediği gibi, sağlıklı ve güvenli bir işyeriniz olacaktır.

İş Güvenliği Bir Kültürdür

İş güvenliği alanında en büyük eksikliğimizin eğitim olduğunu farkındayız. Bu yüzden bir iş güvenliği kültürü oluşturmak vizyonumuz içindedir. Eğitim çalışmalarını sürekli sürdürmek ve iş güvenliği konusunu çalışanlar nezdinde her an gündeme tutmak vereceğimiz önerilerimiz arasındadır. Ancak böylece bir iş güvenliği kültürü oluşturabileceğimizi düşünüyoruz. (Yangın eğitimleri ve mobil sağlık hizmetleri çalışmalarımız içinde devam ediyor. Sayısı binleri geçen işyeri hekimi ve iş güvenliği personeli arkadaşlarımızdan da tam destek alıyoruz.)

Aklına Takılan Bir Soru Var Mı

Yorum yapmak yerine Soru-Cevap bölümünden bize yazarsan daha hızlı cevap veririz.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

yorum Yap