Kutu İçerisinde Evde Sinema Keyfi Projeksiyonlar

Yoğun iş temposuyla geçirdiğimiz bir günün akşamında sinemaya gitmek ne kadar da keyifli olur değil mi? Patlamış mısırlar, rahat koltuklar… Bugün birçoğumuz belki zaman bulamadığımız için belki de maddi olarak artık fiyatların aşırı arttığı için sinema salonlarına gitmekten vazgeçiyor ve alternatif çözümler arıyoruz. Çok farklı bir pencereden bakarsak, çoğumuz iş yerinde etkili bir konuşma yapmak için sunumlar, videolar hazırlıyor ve bunları patronlarımıza, dinleyicilerimize sunmak istiyoruz. Her iki ayrı konuda da bizlere yardımcı olmak için üretilmiş ve hali hazırda geliştirilmeye devam eden teknolojik cihazlar bulunmaktadır. Bunların en gözde örneklerinden birisi teknoloji harikası projeksiyon cihazlarıdır. Projeksiyon cihazları hayatımıza girdiğinden bu yana seyir keyfi bambaşka bir hal aldı. Seyir cihazları öncelikle büyük perdelerinin önünde sinema ortamı olarak hayatımıza girdi ardından her eve televizyon olarak intikal etti. Daha sonrasında sinemadaki seyir keyfini eve taşımamızı yardımcı olacak projeksiyon cihazları üretildi. Bu cihazlar küçük bir kutudan yansıttığı görüntüleri bir perdeye veya düz bir duvara yansıtarak bizlere sinema salonlarındaki izlenimi evimize, işimize hatta okullarda verilen eğitimlere kadar faydalanmamızı sağladı. Artık sinemaya gitmeden evimizin konforunda sinema keyfi yaparak merak ettiğimiz filmi izleyebiliyoruz. Toplantılarımızda veya öğrencilerimize anlatacağımız ders içeriğinde daha etkili ve aklıda kalıcı görseller için projeksiyon cihazlarından yararlanabiliyoruz. Yıllar boyunca geçen süre içerisinde işimize yarayan en etkili iki özellik projeksiyon cihazlarının ağırlığının ve ebatının küçülmesidir. Bu cihazların ebatı küçülse bile aslında işlevleri büyümektedir bu yüzden de oldukça sık tercih edilen bir ürün haline gelmişlerdir. Bundan ötürü, üretici firmalar projeksiyondan perdeye yansıttığı ana kadar olan görüntü kalitesini geliştirmeye her geçen gün devam ederek hem projeksiyon cihazlarının hem de yansıtılan görüntünün kalitesinde büyük rol oynayan perdelerin üretiminde özen göstermektedirler.

 

Ev Sıcaklığında Seyir Keyfi

Günümüz teknolojisinde birçok marka birbiri ile rekabet içerisindedir. Aynı zamanda, her marka kendi içerisinde ürünleri arasında bir gelişim ve yenilik gösterme çabasındadır. Bunlarla karşı karşıya kalan teknolojik cihazlardan bir tanesi de projeksiyon makineleridir. Birçok markanın farklı ortamlar için ideal kullanım iddia ettiği ve geliştirdiği projeksiyon ürünleri vardır. Projeksiyon makinelerinin birden fazla alt başlığı olabilir ama en sıklıkla kullandığımız zamanlar işyerimizde ve evde kullandıklarımızdır. İş yerinde aslında seminerlerde, sunumlarda slaytlarda kullandığımız cihazlardır. Bu cihazlar he zaman bizimi işimizi kolaylaştırır. Çünkü projeksiyon perdesi boyutunda bir monitör bulmak oldukça zordur ve bu tip sunumlarda cihazlar oldukça yaralıdır. Evde, sinemada ise seyir keyfinin bambaşka hal aldığı bir durumdur. Çünkü daha öncesinde yapılan gelişimler televizyon ekranlarının büyütülüp görüntü kalitesinin iyileştirilmesi yönündeydi fakat projeksiyon cihazları tamamen perdenin ebatında size sınırsız görüntü kalitesi sağlar ve bunun için başka bir elektronik cihaza ihtiyaç duymasınız. İhtiyaç duyacağınız tek elektronik cihaz projeksiyon makinesidir. Bu makineler özellikle evde sinema konseptinde televizyon izleme alışkanlığı olan insanları bir şekilde projeksiyona çekmiştir çünkü sunmuş olduğu görüntü kalitesi ve hızı televizyona bağlı kalmaksızın epey ilerlemektedir. Özellikle sinema denilince akla ilk gelen karanlıkta seyir keyfidir. Evde sinema ise projeksiyon size sinema hissiyatını fazlasıyla yaşatır. Bunun birçok örneğini daha önceki tecrübelerimizde görmüşüzdür. Işıkları kapatıldığında bir sinema salonundan farksız hal alır izlediğimiz içerik. Tabii bununla birlikte evde sinema dendiğinde bu bir şekilde gerçekliğe döner. Yani haftanın belirli günleri evde ‘sinema günleri’ adı altında etkinlikler düzenlenebilir ve bu hissiyatı size sinema salonuna giderek bir bedel ödemeden ev konforunda yaşatır. Bu ritüelleri yapmak isteyen kullanıcılar için aslında projeksiyon makinelerinin en çok satın alınma sebeplerinden birisidir.

 

Seyir Keyfinin Beyaz Hayaletleri – Projeksiyon Perdeleri

 

Projeksiyon perdesinin gerçekleştirmek istediğimiz seyir keyfindeki rolü oldukça büyüktür. Birden fazla kalite, boyut ve birden fazla projeksiyon perdesi modeli bulunmaktadır. Çünkü bulunduğumuz ortama göre, örneğin perdenin arkasındaki duvar, mobilyaların rengi, ince bir perdenin işe yarayıp yaramayacağı gibi bu tip soruların cevabının bulduktan sonra şayet, istediğiniz, evinize ve göz zevkinize uygun seyir perdesine ulaşabilirsiniz ve evinizde bulundurabilirsiniz. Projeksiyon perdesinin ebatları her şeyden önce çok önemlidir çünkü projeksiyondan gelen ışıklar hiçbir şekilde kırılmadan olduğu şekilde yansıtılmalıdır ve şüphesiz sağdan soldan taştığı takdirde seyir keyfini düşürmektedir. Bu yüzden projeksiyon perdesi ve projeksiyon makinesi ile çok sıkı bir bağlantı vardır. Projeksiyon perdesinin verdiği görüntü kalitesini duvara yansıttığımızda veya herhangi bir düzleme yansıttığımızda perdedeki görüntü kalitesiyle aynı olmayacaktır bundan dolayı projeksiyon makineleri projeksiyon perdeleri ile doğru orantıda geliştirilmektedir. Bu perdelerinin birden fazla çeşidi vardır. Kullanılan her bir ürünün kendisine has teknolojik özellikleri vardır. Örneğin, motorlu projeksiyon perdesi uzaktan kumandası ile kontrol edilebilen bir sistem dahilinde tasarlanmaktadır. Teknolojik özelliklerine ve çeşitliliğine göre fiyatları değişiklik göstermektedir. Diğer bir yandan storlu projeksiyon perdesi kolaylıkla el yordamı ile indirilip kaldırılabilen, özellikle okullarda ve iş yerlerinde küçük çalışma alanlarında kullanılan bir perde türüdür. Transparan projeksiyon perdesinde ise perdenin arkasından yansıtılarak görüntü verilmektedir. Ayaklı perde, görüntü kalitesini yüksek performansta sunmaktadır. Portatif ve kolay kullanılabilir olması özellikle iş toplantılarda kısa süreli slayt sunumlarında tercih edilmektedir. Sabit projeksiyon perdelerine kıyasla daha küçük bir görüntü ebatı sağlanır ve küçük ortamlarda da kaldırılıp katlanabiliyor olması ile de tercih edilir. Gümüş perde ise görüntü kalitesi olarak en çok tercih edilen ve uygun olan perde türüdür.

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

Çantamızın İçerisinde Mini Projeksiyon

Projeksiyon makinelerinin üretiminin ardından portatif olarak ihtiyaç duyulan alanlara özgü üretimler sürdürülmüştür. Bunun en belirgin özelliği mini projeksiyonlardır. Mini projeksiyon modelleri evde kullanıldığı gibi aynı zamanda çantaya atıp gitmek istediğiniz yere götürebileceğiniz cihazlardır. Örneği, kampa gidip taşınabilir ve kolay monte edilebilir bir perdenizle birlikte yeni projeksiyonunuzla yayın yapabilir ve doğanın huzurunda bir gece seyir keyfi sağlayabilirsiniz. Açıkçası, tatillerinizde birkaç günlük, evinizde uzaklaştığınız her an izlemek istediğiniz tüm içerikleri çantanıza koyarak götürebildiğimiz anlamına gelir. Oldukça hafif ve zarif dizayn edilmiş olan bu cihazlar yer kaplamaması ve pratik bir kullanımı olması ile ilgi çekmektedir. Mini projeksiyonun adı ile tezat olan yönü, ebatlarının mini fakat verdiği görüntünün devasa olmasıdır çünkü bunun ayarı tamamen sizin kontrolünüz altındadır. Üretildiği ilk yıllarda ülkemize sadece yurtdışı menşeli alışveriş sitelerinden giriş yapabilen Türkiye’de distribütör açığı ve eksiği bulunan mini projeksiyonlar, günümüzde özellikle son iki senedir faal bir şekilde teknoloji marketlerinde satışı sunulmaktadır. Aynı şekilde mini projeksiyonları internet alışverişinde yerli web sitelerinde temin etmemiz mümkün. Gün geçtikte markaların çeşitlendirdiği ve geliştirdiği bu küçük cihazları bütçenize göre çeşitli fiyat aralıklarında bulabilirsiniz. Yardımcı aparatları, mini projeksiyonlar için tripodlar, mini projeksiyon perdeleri satışa bu ürünlerle birlikte sunulmaktadır. Popülerliği son birkaç yılda artan bu cihazlar her geçen gün daha da minimalize bir hale dönüşmektedir ve cebimize, yanımıza kolaylıkla alabileceğimiz hatta giyilebilir teknolojiye kadar geliştirmeye hedeflenen cihazlar haline gelmiştir. Teknoloji ürünleri üretici mağazaları ve firmaları projeksiyon cihazlarına son bir yıldır üretiminde ve satışında büyük bir ivme kazandırmıştır. Alıcının arz talep ilişkisine uygun bir şekilde üretilmektedir ve satışa sunulmaktadır. Birçok teknoloji marketlerinde hem online hem de mağazalarında kullanmak istediğiniz boyutlarda ve özelliklerde hem projeksiyon makineleri bulabilir hem de size görüntü kalitesi sağlayacak projeksiyon perdelerini kendi talep ve bütçenize uygun olan satın alabilirsiniz.

Aklına Takılan Bir Soru Var Mı

Yorum yapmak yerine Soru-Cevap bölümünden bize yazarsan daha hızlı cevap veririz.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

yorum Yap