Mezuna Kalmak

Mezuna Kalmak: Mezunluğun İlk Günü

Mezuna kalma kararını andın. Artık bundan sonraki yazılarda nasıl verimli bir mezun senesi geçirirsin bunun rehberliğini yapacağız. Mezunluğun ilk günü yazısı mezuna kaldıktan sonra ilk ne yapmanızı istediğimi anlattığım, naçizane tavsiyelerde bulunduğum bir geçiş yazısı.

Bu yazıda tüm iç dökmeleri yapacağız ve bundan sonraki süreçte duyguyu bir tarafa bırakıp nasıl başarı elde edili buna odaklanacağız.

Yazımıza başlamadan önce Mezuna Kalma Yazı Serisi hakkında bir açıklama yapayım. Lütfen yazımızı okumaya buradan başlamayın! Bu yazıdan önce okumanız gereken bir yazı daha var: Mezuna Kalmak Yazı Serisi

Haydi başlayalım!

Mezuna Kaldım! İlk Ne Yapmalıyım?

Önce derin bir nefes al. Bundan sonra yeni bir yarış başlıyor.

Ben de mezuna kalmıştım. İlk yaptığım, sınav sonucumu öğrendikten sonra o anki duygularımı not almak oldu. Anlayacağın: Kendimi, kendi içime kendim döktüm.

Sınav sonucunuzu yazın. Ne kadar üzgün olduğunuzu yazın ve hatta detaylıca anlatın. Benzetmeler ile duygularınızı yansıtmaya çalışın. Bunun yanı sıra eksiklerinizi, yapamadıklarını da yazın ki seneye tekrar aynı hatalara düşmeyin. Kendi eksiklerinizi muhakkak bilirsiniz. Hiçbir şeyi atlamadan detaylıca yazın. Kendinize sözler verin. Yazdıktan sonra bu yazıyı bir kenara koyun. İşinize çok yarayacak. Hedeflerinizi yazın. Yıl sonunda sınav sonucunuzu nasıl görmek istersiniz yazın. O an, o gün aklınıza neler geliyorsa yazın.

Çalışma İsteği Nasıl Gelir

Çalışma isteğim kalmadı sorunu artık tarihe karışıyor. Bahsettiğim gibi yazı yazdınız diyelim. Bu yazıyı okuyunca o günü tekrar hatırlıyor ve çalışma isteğinizi daha da katlanıyor. Yeter ki siz ilk günkü bilincinizi koruyun.

Kendinizi motive etmek bu kadar basit. O günü tekrar yaşamak istemiyorsanız daha çok çalışabilirsiniz.

Özetle

Bu yazıdaki yöntem benim naçizane tavsiyemdir. Bir sayfa yazı yazmak sizden bi’şeyler eksiltmez. Faydasını göreceğinizi düşünüyorum.


Bundan sonraki yazımız nasıl planlı çalışmanız gerektiği olacak. Lütfen mezuna kalmak yazı serisindeki tüm yazıları okumaya özen gösterin. Mezuna kalmak konusunda çok güzel önerilerimiz var.

Mezuna kalmak yazı serisini okumaya devam etmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!

Önceki Yazı (1. Adım)Sonraki Yazı (3. Adım)
Mezuna Kalmak Yazı SerisiPlanlı Çalışmak

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı