İlişkili İçerikler

YKS Nasıl Çalışılır? İşte YKS Çalışma Taktikleri!

YKS’ye Nasıl Çalışılır?

YGS ve LYS yerine bu seneden itibaren açılımı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olan YKS’ye görevini devretti. Yeni bir sistem olduğu için nasıl çalışacağını bilemeyenler için şunu belirtmemiz gerekir; ne kadar çok sınav sistemi değişir ise değişsin sınavda çıkacak konular ve soru tarzları aynı olacaktır. Bu sebepten ötürü sınava girecek kişilerin sınav sistemi değişti nasıl çalışacağım diye strese girmemelerini öneririz. Çünkü sınava gireceklerin stresi yaşamamaları için çıkacak soru tarzlarında bir farklılığa gidilmedi. Her öğrenci temelinin olmadığını ve onun için yapamayacağını düşünür. Bunu yerine hangi derslerde veya hangi konularda noksanlığı var ona odaklansa ortada hiçbir sorun kalmaz.

İster kitaplardan isterseniz de internetten konulara çalışmaya başlamalısınız. Online derslerde halledemediğiniz dersleri de özel ders alarak halledebilirsiniz. Ne kadar çabuk başlayabilirseniz o kadar çok başarıya ulaşırsınız. Kendinize inanmak da başarmanın yarısıdır. Eğer yapamam gibi düşüncelere dalarsanız asla önünüzdeki konulara odaklanamazsınız. Bu sebepten ötürü asla vazgeçmeden, olumsuz düşünmeden çalışmalısınız.

Sınava girecek kişilerin tüm kaynakları alıp çalışması da bir bakıma kötü bir fikirdir. Çünkü araştırmadan yeter ki tüm kaynaklardan çalışmış olmak için alınan bazı kitapların bir faydası olmayabilir. O yüzden araştırıp sizin anlayabileceğiniz bir kaynak almanız gerekir. Konulara güzel bir şekilde anlayabileceğiniz kaynaktan çalışıp temelinizi sağlama aldıktan sonra daha zor kaynaklara geçiş yapabilirsiniz. Aşağıda madde madde belirteceğimiz yöntemlere dikkat ederseniz bu sınav sizin için daha kolay bir hale gelecektir:

 • Temelinizin olmadığını düşündüğünüz bir derse en baştan başlamanız gerekmektedir. Özellikle bu kural sayısal dersler için gerekmektedir. Sayısal derslere en başından sona doğru bitirmelisiniz. Çünkü sayısal derslerde ilk baştaki konuyu anlayamazsanız ilerdeki konularda zorluk çekebilirsiniz.
 • Birkaç kaynak almak gerekir. Ama yukarıda da anlattığımız gibi öncelik sizin anlayabileceğiniz kaynaklar olmalıdır. Birden fazla bir şekilde böyle kaynaklar alınmalıdır. Elinizde en az iki kaynak bulunmalı ki ikisinden birinde olmayan bilgiyi diğer kitaptan sağlarsınız.
 • Bir konuyu bitirip ardından kesinlikle soru çözün. Bunun sayesinde öğrendiklerinizi pekiştirecek ve bilginizin beyninizdeki kalıcılığı artmış olacak.
 • Haftada bir – iki deneme hatta daha fazla deneme çözmenizi öneririz. Böylelikle hangi konuda eksiğiniz olduğunu daha erken görebilme şansınız olur.
 • YKS Geri Sayım ile sınava kalan süreyi takip ederek günlerinizi zamana göre değerlendirebilirsiniz.

YKS Konu Dağılımı

YKS’de çıkacak olan konuları sıralamamız gerekir ise eğer;

İlk başta TYT sınavında 40 Matematik, 40 Türkçe, 7 Kimya, 6 Biyoloji, 7 Fizik ve 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi , 5 Coğrafya, 5 Felsefe, 5 Tarih olarak toplamda 120 soru üniversite adaylarına yöneltilecek. TYT sınavında genelde 9 ve 10uncu sınıfın konularını görmekteyiz. Bu sınav sonrası alan yeterliliğinin ölçüleceği AYT ve YDT sınavları karşımıza gelmektedir.

AYT sınavında 40 Fen Bilimleri, 40 Matematik, 40 Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilimler1 ve 40 Sosyal Bilimler2 testi önümüze gelecek.

YDT sınavı ise yabancı dil sınavı olup 80 soru sorulacak.

YKS Türkçe Dersine Nasıl Çalışılmalı?

 • Her sene olduğu gibi bu sene de okuduğumuzu anlama yönünde sorular ön planda olacak. Bu yüzden paragraf sorularının üstünde biraz daha fazla durmalıyız.
 • Upuzun paragraflar okumak sıkıcı olabilir ama sorunun yanıtını doğru yaptığınızı görünce paragraf sorusu çözme isteğiniz daha da aktif hale gelecektir.
 • Sadece paragraf sorularından oluşan bir test kitabı almakta büyük bir fayda var.
 • Dil bilgisi yeteneğini ortaya koyan sorular diğerlerinden daha bir fark yaratıyor. Sizi diğerlerinden ayırmaya yarayacak olan dil bilgisi konularının üstünde durmanızda yarar var. Birçok kişinin bu konuda başarısız oluşu sizi onların çok ama çok önüne geçirecektir.
 • Sizi strese sokan bu zaman diliminde pek kolay olmayacaktır ama bu dönemde bol bol kitap okumak sizin hem okuma hızınızı artıracaktır hem de okuduğunuzu anlama kısmında da size yardımı dokunacaktır.

YKS Matematik Dersi Nasıl Çalışılmalı?

 • Her öğrenci temelinin olmadığını düşünür bu dönemde ancak bu düşünceyi matematiğe en başından çalışmakla yenebilirsiniz.
 • Matematik sınavına çalışırken en baştaki konudan sona doğru gitmeniz gerekir.
 • Çabalamanız gereken bir ders olduğu için asla pes etmeden soruları yapamasanız bile çözmeye çalışmalısınız.

NOT: YKS Çalışma Programları da size yön gösterme açısından yararlı olacaktır. Sağ taraftaki linke tıklayarak örnek çalışma programlarına ulaşabilirsiniz > YKS Çalışma Programı

YKS Fen Dersleri Nasıl Çalışılmalı?

 • Fen Bilimlerindeki Kimya ve Biyoloji sözel ağırlıklı bir derstir. Bu derslerden notlar tutmanız gerekmektedir. Böylelikle çıkarmış olduğunuz notlarla sürekli tekrar yapabilme şansı doğar.
 • Fen Bilimleri dersinde farklı kaynaklardan çalışmak da önemli bir noktadır. Bir konu anlatımlı olan kitaplardan test çözmek gerekir birde test kitabından.
 • Tüm konular bittiğinde çok fazla soru çözerseniz o kadar bilginizin kalıcılığı yükselir.

YKS Sosyal Dersleri Nasıl Çalışılmalı?

 • Konulara çalışırken mühim yerlerin altı çizilmelidir. Böylelikle ilerdeki konularla o an çalışmış olduğunuz konunun bağlantısını daha çabuk kavrarsınız.
 • Mesela tarih çalıştığınız zaman bir konuyu iyice kavramadıkça ileri ki konulara geçmemelisiniz. Çünkü sebep sonuç ilişkisini anlayamazsınız.

YKS Nasıl Çalışılır? başlıklı yazımız umarım sizlere faydalı olmuştur. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı