Mezuna Kalmak Yazı Serisi

Mezuna kalmak konusunda rehberlik yazısı. Mezuna kalanlar nasıl çalışmalı ve mezuna kalanlar için önerilerim bu yazıda. Mezuna kalmadan önce bu yazıyı okumanı tavsiye ederim.

Mezuna kalmak zor değil, mezuna kalma kararını vermek çok zor.

Eminim şu cümle ile seni ne kadar anladığımı göstermişimdir. Tam olarak sıkıntın bu değil mi?

Mezuna kalmak istemiyorum ama iyi bir bölüm olmadı. Ne yapmalıyım? Tıp için mezuna kalmak veya hukuk için mezuna kalmak… Bölüm çok önemli değil asıl önemli olan hayaller için mezuna kalmak.

Hadi başlayalım bu uzun yazımıza!

Mezuna Kalmak

Arkadaşlar öncelikler kendi motivasyonumuzu yüksek tutup yazıyı okumaya başlayalım. Algı gücünüz yüksek olsun. Bu dönem en önemli döneminiz. Somurtarak okumanızı istemiyorum. Baştan uyarayım!

Şu önemli uyarıda da bulunmalıyım:

Henüz sınava girmeden mezuna kalma fikri oluşturan arkadaş! Sen hemen çık bu yazıdan ve git ders çalış! Henüz senin için maç bitmedi.

Evet, şimdi tam anlamıyla hazırız.

Sanırım tek bir yazı ile derdinizi çözemem. O yüzden bir yazı serisi yapmaya karar verdim. 

Bu yazı bir ayrım noktası olacak. Mezuna kalacak arkadaşlar için farklı bir yazı ile devam edeceğim. Onlara mezun senesini en verimli nasıl geçirirler buna yönelik taktikler vereceğim.

Mezuna kalmayanlar için ise farklı bir rota izleyeceğiz.

Öncelikle mezuna kalmak mı tercih yapmak mı bunun kararını net şekilde verelim birlikte.

Mezuna Kalmalı Mı Gitmeli Mi

Mezuna kalmalı mıyım gitmeli miyim sorusunu kendine sor ilk önce. Net bir şekilde kalmalıyım diyorsan yolun açık olsun. Sen diğer yazıya geçebilirsin. Bu noktadan sonra sana mezun senesinde en iyi yere yerleşmen için taktikler verdiğim yazıya gidebilirsin. Bağlantı yazının en altında.

Mezuna Kalma Kararsızlığı

Kararsızlık yaşayan arkadaşlar sanırım çoğunlukta. Çok haklısınız arkadaşlar. Emin olun üzerinizdeki baskıyı çok iyi biliyorum.

Karar vermeniz noktasında size yardımcı olacağım. Bir kaç taktiğim var. Bu taktikler ve tavsiyeler sonucunda birçoğunuz kararını net şekilde vermiş olacak.

Mezuna Kalmanın İyi Yanları ve Kötü Yanları

Şimdi bu taktikleri vermeden önce mezuna kalmanın avantajları ve mezuna kalmanın dezavantajları neler bunlardan bahsedelim. Eklemek istediğiniz şeyler olursa yorum yapın onları da koyayım.

Mezuna Kalmanın Avantajları Nedir
 • Daha rahat olursunuz. Üzerinizdeki baskı azalır.
 • Vaktiniz çok. Sabahtan akşama kadar gün sizin. Okul yok!
 • Kendinize bol bol deneme yapıp, soru çözecek vaktiniz var.
 • Konuya sıfır değilsiniz. Az buçuk geçen seneden bildiğiniz şeyler vardır.
 • Okul derslerine çalışma derdin yok. Okul sınavı yok.
 • Sınava daha bilinçli hazırlanırsınız.
 • Kilo alamıyorsanız kilo alırsınız.
 • Denemelerde en tepede yer alırsın. (12’ler hayran)
Mezuna Kalmanın Dezavantajları
 • Kilolu biriyseniz daha da kilolu olursunuz.
 • Çok çok iyi sıralama da yapsan kimse inanmaz.
 • Herkes tercih etmemek ile tercih edememek arasındaki farkı anlayamaz.
 • Seni yeni bir ikilem karşılar: evde mezuna kalmak, dershanede mezuna kalmak

Eğer mezuna kalırsan bu maddelerin bir çoğunu o zaman daha iyi anlayacaksın.

Mezun Senesinin Riskleri

Bu başlığı daha önce okudun mu veya duydun mu? Bu konuda ayrı bir başlık açmak çok önemli. Mezuna kalmanın dezavantajları var ama bir de mezun senesinde yaşayabileceğiniz bazı sorunlar veya düşebileceğiniz yanlış yollar var.

 • Mezun senenizde çoğu arkadaşınız üniversiteye gitmiş olacak bu sebeple biraz asosyal bir yaşantınız olabilir. Zaten sosyal değilim diyorsanız çok sorun yok. Kursa gidenler için durum sorun yok ama evde mezuna kalmak fikrinde olanlar varsa onlar da sosyal ihtiyaçlarını ara ara arkadaş buluşmaları yaparak veya… Bu konuya şimdilik fazla değinmiyorum. Sonraki yazıda daha detaylı açıklayacağım.
 • Tam ışık görünürken sıkılacaksınız. Bir bıkkınlık çökecek size. Aynı konulara tekrar tekrar çalışmak bıkkınlık verecek. Yeteer diye sessiz çığlıklar atacaksınız. Sabrederseniz yolun sonu güzel.
 • Mezun senesi sigara gibi kötü alışkanlıklar edinebilirsiniz. SAKIN! Uzak dur! Çözüm değil bu!
 • kıraathane, kahvehane gibi yerlerde çok takılmayın. “Gel bi el batak atak!” diyenlere kulak asma. Herkes için geçerli değil tabii ama bu durumdan bir kişi bile etkilenecek olsa ben yine ona bu uyarıyı yaparım.

Aklıma gelenler olursa yine eklerim buraya. Sizin de aklınıza gelen riskler varsa sizde yorum olarak  yazın.

Mezuna Kalma Kararını Verme

Şimdi geldik karar vaktine. Yukarıda iyi kötü tüm özellikleri yazdım. Bunlar genel birtakım durumlar. Bunların dışında sizin özel durumlarınız kesinlikle vardır. O yüzden bir önerim var:

Gri koç un sık sık dediği gibi al eline bir A4 ve ikiye ayır. Bir tarafına mezuna kalmanın senin için iyi yanlarını yaz. Bir tarafına da mezuna kalmanın kötü yanlarını yaz.

Artık bazı şeyler belirgenleşmeye başlamıştır. Şimdi sana üç sorum var:

 • Geçen sene neden istediğin başarıyı elde edemedin?
 • Bu sene aynı hataya düşecek misin?
 • Hatalarından ders çıkardın mı?

Bu üç soruya dolu dolu, mertçe cevap verebiliyorsan bence iş tamam. Ama seni en iyi tanıyan yine sensin.

Bazı özel insanlar var tabii, onların sorunu kendini tanıyamamak. Onların için elimden hiçbir şey gelmiyor maalesef.

Bu üç sorunun cevabını verip, bir daha bu hatalara düşmeyeceğine eminsen mezuna kalabilirsin. Değilsen tercih etmen daha iyi olur diye düşünüyorum.

Size iki uyarıda bulunmak istiyorum:

Arkadaşlar! Sadece benim yorumlarıma bakmayın, çevrenizde akl-ı selim insanlar vardır. Bu insanlara da danışın. Ama yalnız akl-ı selim olanlara danışın.

Mezuna kalınca sıralamanızın yükseleceğinin garantisi yok! Aynı kalabilir hatta gerileye de bilir. Bu yanlışa aldanma lütfen. Sen, sensin.

Şimdi hemen karar verme. Bir iki gün hatta bir hafta bir düşün. Ve mezuna mı kalacaksın yoksa tercih yapacak mısın karar vermiş ol. Sonra diğer yazımıza geçelim.


Düşünüp gelen arkadaşlar için şimdi yazıya devam edelim.

Aslında ilk etabın sonuna geldik. Karar aşaması geride kaldı. Artık aşağıdaki seçeneklerden birini seç ve ona göre ilerleyelim.

Mezuna Kalmak İstemiyorum

Tercih Rehberi ile ilgili yazılar hazırlanıyor!!!

Birini seçtikten sonra ona göre size yazılar önerilerde bulanacağım. Bu konu üzerine çok araştırma yaptım. En iyi kararı verebilmen ve sonrasında çok iyi, pişman olmadan bir yaşam sürmen için detaylıca her noktaya değiniyorum.

 Üç yüz, beş yüz yazı ile sizi geçiştirebilirdim ama doğru ve iyi bilgi vermek adına her adımı ayrı ayrı anlattığım bir yazı serisi yaptım ve her yazı serisi bin kelimenin üzerinde. Seni önemsediğimin en büyük kanıtı bu. 

Umarım en iyi kararı vermişsindir. 

Mezuna Kalmak Yazı Serisinin ilk yazısı olan Mezuna Kalmak yazısı böylece bitti. Başarılar…

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

yorum Yap