Mezuna Kalmak: Dershane Mi Ev Mi

Mezuna kalmak ve dershaneye gitmek mantıklı mı? Dershane zaman kaybı mı? Evde dershane nasıl kurarız? Mezunken evde çalışmak konusunda rehberlik yazısı hazırladık. Mezuna kalmak yazı serisinin 4. aşamasında nerede çalışmanız gerektiğini konuşacağız.

Mezuna Kalkmak Dershane Mi Ev Mi

Öncelikle dershane ve evde çalışmak konusunda bir karşılaştırma yapalım. Sonra nasıl dershaneye gitmeden ders çalışırız bunu konuşalım.

Dershaneye Gitmenin Zararları

  • Dershane çok vaktinizi alacaktır.
  • Eve her geldiğinizde yorgun olacaksınız.
  • Dershanede olan gürültü çalışma veriminizi düşürebilir.
  • Dershanede siz bir konuyu çok iyi öğrenseniz bile sınıfınızdaki anlamayanlar yüzünden o konuyu tekrar tekrar görebilirsiniz. Bu da zaman kaybıdır.

Evde Ders Çalışmanın Zararları

  • Hep evde olduğunuz için çalışma moduna giremeyeceksiniz.
  • Kendinizi asosyal hissedip psikolojik sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
  • Soru soracağınız hoca bulmakta zorlanabilirsiniz. (çözümleri var, yazının devamında)
  • Kendi kendinizin disiplinini sağlamakta zorlanabilirsiniz.
  • Temeliniz yoksa evde ders çalışmak, konuları anlamak sıkıntı olacaktır. Temeliniz kötüyse dershaneye gitmenizde fayda var.

Evde Kendi Dershanemizi Nasıl Kurarız

Dershane veya kuslar size bütün dersler için hoca mı veriyor? O zaman Youtube’daki hocaların ders anlatımlarından bize en yakın bulduklarımızı Ev Dershanesi’nin hocası olarak atıyoruz. Kendinize göre ücretli hocaları da araştırabilirsiniz.

Her ders için 1 asil hoca, 1 de konuyu ondan anlayamazsak diye yedek hocaya ihtiyacımız var. Hocaların anlatımı seviyemize uygun olmalı.

Bu konuda en güzel şey anlamadığımız yerde başa sarabiliyor, bildiğimiz yeri hızlıca geçiyoruz.

Videolarda soru çözümler de yapılıyor. Soru ekrana gelince videoyu durdurup soruyu kendimiz çözmeye çalışıyoruz. Sen daha soruyu anlamazken “Hocam 3 mü?” diye atlayan o uyuzlar da yok sınıfta. Rahat ol! Dershane bize düzen mi getiriyor? Bilinçli bir öğrenci kendi düzenini kendisi de pekala oluşturabilir. Tabii kişiden kişiye durum da değişebilir. Haksız mıyım arkadaşım?

Buraya kadar olan yazının size faydalı olacağını düşünüyorsanız yazının devamını buradan okuyabilirsiniz: Dershaneye Gitmeden Evde Nasıl Çalışılır?

Devam Ediyoruz!!!

Artıları ve eksileri birlikte değerlendirerek nerede ders çalışmanız gerektiği konusunda kendinize en iyi yolu bulun ve sonra mezuna kalmak yazı serimize devam edelim.

Özetle

Mezuna Kalmak Yazı serisinin bir aşamasını daha bitirdik. Bu yazıda nerede ders çalışmanın sizin için en iyisi olacağı konusunda önerilerimi belirttim. Serimizin 5. adımında ise mezuna kalmak hakkında soru cevap yaptığımız yazımız var.


Önceki Yazı (3. Adım)Sonraki Yazı (5. Adım)
Planlı ÇalışmakMezuna Kalmak Soru-Cevap

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

yorum Yap