Ortodontist Mi Diş Hekimi mi?

Ortodontist Mi Diş Hekimi mi? bu ikilemede kaldıysanız yazımızı okumanızda fayda var.

Ortodontist Mi Diş Hekimi mi? sorusunun cevabını Dr. Aylıkcı’dan aldık.

Soruya ortodontist diyerek cevap verdi. Ortodontist tercih edilmesinin nedenlerini de şöyle sıraladı:

En karmaşık durumlarda bile dişlerin sıralanması ve çenelerin hizalanması konularında uzmandır.

Diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra en az 4 veya 5 yıl uzmanlık eğitimi almışlardır. Uzmanlar, mevcut olabilecek tüm problemleri görmüştür. Bu sorunları tedavi de etmiş oldukları için en uygun tedavi planını yapabilme yetisine sahiptirler.

Potansiyel sorun olabilecek vakaları tanımak üzere eğitimlidirler. Bu sayede tedavi başladıktan sonra ya da bittikten sonra sorun yaşama olasılığınız az olur.

Gelişmekte olan teknoloji ve yeni tedavi yöntemlerini yakından takip edebildikleri için her vakaya en uygun güncel tedavi yaklaşımını seçebilecek doğru kişi bir ortodontist olacaktır.

Dr. Aylıkcı

Bazı diş hekimlerinin kısa süreli özel kurslarla ortodonti hakkında bilgi edinip tedaviler uyguladığını kaydeden Dr. Aylıkcı şöyle devam etti

Ancak bu bir ortodonti uzmanının eğitimi sırasında öğrendikleri ile karşılaştırılamayacak seviyede bir bilgi birikimi oluşturur.

Klinik tecrübe oluşturması ise mümkün değildir. İdeal olanı diş hekimi ve ortodontistin dişlerin ve çenelerin düzgün ilişkisi ve genel ağız sağlığının olabilecek en iyi duruma getirilmesi için iş birliği içinde çalışmasıdır.

Bir diş hekimi hastasının diş ve dişeti sağlığından sorumludur. Ortodontistler ise dişleri ve çeneleri uygun konumlarına taşıyarak diş hekimlerinin ağız sağlığını korumasına yardımcı olurlar. Hastanın yararı için her biri kendi işini yaparak, birlikte iş birliği içinde çalışmalıdırlar” ifadelerini kullandı. 

Dr. Aylıkcı

Böylelikle Ortodontist Mi, Diş Hekimi mi yazımızda sonuna geldik. Diş hekimliği ile ilgili sitemizde güzel yazılar var. 

Tüm meslek grupları hakkında böyle bir çalışma yapıyoruz. Aşağıdaki bağlantı ile de Diş Hekimliği ile ilgili içeriklere ulaşabilirsin.

Bu kategorideki yazıları okumanı kesinlikle tavsiye hatta ısrar ederim.

Aklına takılan sorular ve tavsiyelerin için yorum da yapabilirsin.

Devamı ve daha güzel içerikler için bir ricam var: Bu yazıyı paylaşır mısın?

İyi Çalışmalar…

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

yorum Yap