2019 TYT Türkçe Sorusu: KYK Nasıl Okunur

2019 TYT sınavını geride bıraktık. 2019 TYT Türkçe zorlayıcıydı. Akılda kalan sorulardan en çok kafa yorulanı kyk nasıl okunur oldu? Bu soruya özel bir başlık açıp açıklama gereği duyduk.

KYK Nasıl Okunur

KYK yani Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencileri için burs, kredi ve yurt sağlayan bakanlığa bağlı bir kuruluştur.

Peki kyk nasıl okunur? Bu durumun gülünç olduğunun farkındayım ama keyeke diye okunur. Genellikle herkes kayeka diye okur. Ama doğrusu keyeke diye okumaktır. Günlük kullanımda nasıl okursanız okuyun yazımda hata yapmamanız gerek. Kesme işareti kullanırken asıl okunuşuna göre ayırım yapılmalı. Örneğin KYK’nın değil KYK’nin diye yazmamız gerekir. Benzeri bir örnek daha verirsek: TDK’nın şeklinde değil de TDK’nin şeklinde kesme işareti kullanılmalıdır. Başka bir örnek daha: KPSS’nin okunuşu kepesese dir.

Yani kısaca Türkçede ka diye bir harf yoktur.

2019 TYT Türkçe Zor Muydu

Peki genel olarak 2019 TYT Türkçe nasıldı, zor muydu? KYK sorusu dışında yorumlayalım bakalım.

Edindiğimiz bilgilere, konuştuğumuz öğrencilere göre 2019 TYT de yazım yanlışları ve dil bilgisi soruları zorlayıcı ve düşündürücüydü. Bazı basit paragraf soruları mevcuttu sınavda. Genel olarak Türkçe uzun sürmüş. Bir saatin üzerinde Türkçede takılan arkadaşlar var.

Anladığımız kadarıyla aslında Türkçe soruları değil, şıkları zordu.
Düşünceme göre ÖSYM bu sene bir değişiklik yaparak, soruların değil cevapların derin düşüncelere gark etmesini hedeflemiş. Tabii bu şekilde seviye tespiti yapmak ne dereceye kadar doğru emin değilim.

Şimdilik edindiklerimiz bunlar. KYK nasıl okunur artık öğrenmiş oldunuz.

Sitemizde tercih dönemi ile alakalı bir çok içerik ekleniyor:

Mezuna Kalmak Yazı Serisi

Mezuna kalmak veya kalmamak konusunda ikileminizi ortandan kaldıracak nitelikte yazı serisi hazırladık. Bir oku derim: TIKLA VE GİT!

Nasıl Tercih Yapılır Yazısı Serisi

Tercih yaparken nasıl bir yol izlemeli ve neler yapmalı. Zorluklar nasıl aşılmalı. Bu konu hakkında size yardımcı olmak üzere yazılar hazırladık. Adım adım en iyi tercih listesini kendiniz profesyonel şekilde hazırlayacaksınız. Bu yazılarda tercih döneminde sizlerle olacak. Ana sayfa akışından birçok güzel yazı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

yorum Yap