2024 DGS Konuları

2024 DGS Konuları bu yazımızda ÖSYM’nin en güncel konularına göre hazırlanmıştır.

Dikey Geçiş Sınavı yani kısa adıyla DGS, 2 yıllık meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans mezunlarının 4 yıllık lisans uygulamasında eğitime devam etmek amacıyla katıldıkları sınavdır.

Öğrencilerin sayısal ve sözel alanda akıl yürütme becerilerinin test edilir. Bu özelliği yönünden ALES ile benzerlik gösteren DGS de toplamda 100 soru var. DGS de 50 sayısal ve 50 sözel soru var. DGS kaç dakika? Sorunun cevabı ise 135 dakikadır. Çoğu ÖSYM sınavında olduğu gibi 4 yanlış sonrası 1 doğruyu götürmektedir. Bu yüzden hiç bir fikir yürütemediğiniz soruları boş bırakmanız yararınıza olacaktır.

Bu yazımızda da DGS Konuları Listesini aktaracağız.

DGS için her üniversite %10 kontenjan açar. DGS adayları tercih listesi hazırlarken listede en fazla 30 üniversiteye yer verebilir.

2024 DGS Konuları

ÖSYM’nin en güncel müfredatına göre hazırlanmış 2024 DGS konuları

2024 DGS Türkçe Konuları

dgs-türkçe-konulari
DGS Türkçe Konuları

 

Paragraf Yapısı
Paragrafta Anlam
Paragrafta Mantı
Cümle Çeşitleri
Cümlede Anlam
Sözcükte Anlam
Sözcük Türleri
Anlatım Bozukluğu
Sözel Mantık

 

2024 DGS Matematik Konuları

dgs-matematik-konulari
DGS Matematik Konuları

 

Sayılar
Rasyonel Sayılar
Bölme ve Bölünebilme
EBOB – EKOK
Asal Sayılar
Üslü Sayılar
Köklü İfadeler
Basit Eşitsizlikler
Oran – Orantı
Köklü İfadeler
Denklem Çözme
Mutlak Değer
Problemler
Çarpanlara Ayırma
Kümeler
Bağıntı ve Fonksiyonlar
Özdeşlikler
Kombinasyon, Permütasyon, Olasılık

 

2024 DGS Geometri Konuları

dgs-geometri-konulari
DGS Geometri konuları

 

Açılar
Üçgenler
Çokgenler
Dörtgenler
Çember
Daire
Katı Cisimler
Analitik Geometri

 

DGS ile ilgili SSS (FAQ)

 

DGS ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular bölümüne geldik. DGS ile ilgili merak ettiğiniz şeyler varsa yazın yorum olarak.

DGS’ye Kimler Başvurabilir?

DGS’ye üniversitelerin 2 senelik öğretim uygulamasını o sene bitirecek olan ya da son sınıf ve staj dışındaki mezuniyet amacıyla lüzumlu koşulları sağlamış olan öğrenciler başvurabilmektedir. Staj zorunluluğu yoktur.

DGS’ye Nasıl Çalışılmalı?

DGS’de diğer tüm sınavlar gibi planlı ve programlı şekilde konu çalışarak olur. Konu ve sonrasında pekiştirme testi çözmeli. Bol bol tekrar yapmalısınız. Ara ara çözdüğünüz denemeler ile de durumunuzu incelersiniz. Yine tüm sınavlarda olduğu gibi DGS çıkmış sorularını da gözden geçirmeyi unutmayın.

DGS’de Not Ortalaması Etkili Mi

Evet etkilidir. Dikey Geçiş Sınavı amacıyla not ortalamasının büyük bir payı var. Not ortalamanız 3.00 üstünde ise bu imtihandan başarı yakalama olanağınız daha da artacaktır.

DGS Tavsiyeleri

Çıkmış soruları çözmek size katkı sağlayacaktır: DGS Çıkmış Sorular
Okul dışında kalan vaktinizin çokluğunu soru çözerek geçirmenizi tavsiye ederim. Genellikle hafta sonu husus çalışma, boş vakitlerinizde ise soru ya da deneme çözme şeklinde bir uygulama oluşturabilirsiniz.
DGS hazırlanırken husus çalışmadan ziyade bol soru çözmenizi öneririm. Ne kadar çok soru çözerseniz (özellikle işlemiş senelerde çıkmış sorular) o kadar yarar göreceksiniz.

Bu imtihan genel anlamda kolay düşünme, akıl yürütebilme ve mantık yürütmeye dayalı bulunduğu amacıyla mantık sorularına yoğun ehemmiyet vermelisiniz. Örneğin; sözel kısımdaki son 6-8 soruluk mantık test sorularının fazlası adayın fark yaratması hedefiyle hazırlandığı bir gerçek. Bu sorularla vakit kaybetmek istemeyen adaylar soruları es geçmekte. Siz imtihan evvel bu tarz suallere yoğun çalışarak işin pratiğini öğrenip imtihanda mantığa dayalı sorularla fark atabilirsiniz.

Her gün kesinlikle imtihana çalışmalıyım, çalışma uygulamasını aksatmamalıyım şeklinde odaklanmayın. Genellikle de son sınıf öğrencisiyseniz dikey geçiş imtihanına odaklanarak kendi derslerinizi aksatmamanızı tavsiye ederim.

 

DGS İle Geçiş Yapmalı mıyım?

Üniversite yaşamına ismim attığınız andan itibaren her daim bir ismim daha ileri gitmeyi düşünenlerdenseniz muhakkak dikey geçiş imtihanı ile yükselmeyi tercih edebilirsiniz. 2 senelik eğitiminizi 4 seneliğe tamamlamak, hem de belki daha gelecek vakitte yüksek lisans ve akademisyenliğe kadar uzanmak amacıyla DGS bir kapıdır. Ancak gireceğiniz bu kapıyı iyi seçmeniz gerekmektedir. 2 senelik ve 4 senelik eğitimin aynı olmadığını belirtelim. İlk aşamada tercih yaparken kesinlikle geçeceğiniz üniversitenin sizi kaçıncı sınıftan başlatacağını araştırın. Bazı üniversiteler direkt olarak 3. sınıftan başlatırken, birtakım üniversitelerde ise hazırlık katagorisi zorunlu olmaktadır. Hatta birtakım üniversitelerin hem hazırlık katagorisi okuttuğu, hem de 2. sınıftan başlattığı görülmektedir. Bu amaçla 2 sene okudum, 2 sene daha okuyup dört sene tamamlarım şeklinde düşünerek hatalı bir yol izlememenizi öneririm.

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

yorum Yap