Ders Çalışma İsteğini Geri Getirecek 5 Yol

Çok önemli bir soruna cevap bulduk! Çalışma isteğim yok diyenler! İşte Ders Çalışma İsteğini Geri Getirecek 5 Yol bu yazıda. Ders çalışma hırsı, motivasyonu nasıl kazanılır bu yazıda bahsettik.

Ders Çalışma İsteğini Geri Getirecek yazımızdaki taktikleri işte hayatınızda veya sınav hayatınızda uygulayabilirsiniz. LGS, TYT, YKS veya KPSS hiç fark etmez, uygulayın.

Ders Çalışma İsteğini Geri Getirecek

Sizden uygulamanızı istediğimiz 5 taktiği aşağıda başlıklar halinde listeledik. Buna ek olarak her başlığı açıkladık. Umarım ders çalışma isteğini geri getirecek bu yazı. Ufaktan başlayalım!

Çalışma Ortamında Değişiklikler Yap

Devamlı olarak kendi odanızdaki çalışma masanızda çalışıyor olduğunu düşünelim. Hatta bu durumun uzun yıllardır devam ettiğini tahmin ediyorum. Yani öğrencilik hayatınızın sürdüğü 3-4 yıldır böyledir sanırım. Ee o zaman doğal olarak masada sıkılırsınız. Ders çalışmanın senin için sıkıcı hale gelmesi gayet normal. Hatta çalışıyorsan ve verim alamıyorsan, bu da normal. Çünkü; beyin o tekdüzelikten, monotonluktan artık kurtulmak istiyor. Şimdi bu durumda ne yapmalı? Gayet basit. Çalışma masanı ve çevresini kendi zevkinize uygun şekilde küçük değişiklikler yapın. Böylece bu monotonluğu güzel bir şekilde atmış olursunuz.

Çalışma masası düzeni konusunda sitemizde bir yazı vardı. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz: Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalı

Ödül – Ceza Sistemi Uygula

Bilindik, basit bir yöntemdir aslında. Ama ufak ödüller veya cezalar herkes için yararlı olabilir. Yöntemin nasıl olacağını biliyor olabilirsiniz. Ama ben yine de hatırlatayım size. Öncelikle bir görev belirle kendine. Şimdi bu görevi başarıyla ve zamanında yaparsan ne olacak? Kendine küçük bir ödül vereceksin. Ödülünü önceden belirlemen seni motive eder. Bununla birlikte bir ceza da belirlemen gerek. Görevini zamanında veya iyi bir şekilde yerine getiremezsen bu cezayı alacaksın. Artık çalışma masanın başında boş bir sebep için veya hedeflerin için oturmuyorsun. Aynı zamanda kısa vadede alacağın ödül veya ceza için varsın. Ödül ne olabilir? Belki bir çikolata. Yemek sonrası güzel bir tatlı… Hayal gücü önemli!

Hedef Belirle

Olmazsa olmaz bir söz var. Onu da eklemek gerek:

Rotası olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez!

Bu söz aslında alttaki paragrafı özetler 🙂

Biz yine de doğru mesajı verdiğimizden emin olmak için yazalım. Eğer kendinizin bir hedefi yoksa sadece amaçsızca beklersin o masayı. Eğer amacın, hedefin yani hayallerin varsa zaten her şey fasofiso. Düştüğünde seni kaldıracak bir hayal… Asla pes ettirmeyecek bir hayal… Onun için tüm lüzumsuz şeyleri bir kenara atacağın hayal… İşte o gerek.

Verimli ve Sık Sık Çalış

Önemli bir madde bu. Sen şimdi bir gün çalışıp diğer günler boş verirsen olur mu? Çalışma isteğin yerine gelir mi? O yüzden çalışmayı kendinize bir alışkanlık haline getirmeniz gerek. Bakınız:

Taşı delen suyun gücü değil sürekliliğidir.

Ne kadar güzel bir söz. Böyle olmanız gerek. Ayrıca çalışmanız verimli olmalı. Bu verimli çalışma konusunda da isterseniz bir yazı yazalım. Yorum yapmanız yeterli.

Ayrıca Öğrenci Kozu’nun blog bölümünde gezerken eskiden yayınlanan bir yazı gördüm. Ders Çalışma İsteğini Yerine Getirecek olan bu yazıda bahsedilmesi gerek. Aşağıdaki yazıyı da mutlaka okuyun:

Motivasyon sözleri arıyorsanız instagram hesabımızda her hafta iki üç tane motivasyon sözü paylaşıyoruz. Bizi takip edin: @ogrencikozu

Motivasyon Hikayeleri

Ders Çalışma İsteğini Geri Getirecek Video
Ders Çalışma İsteğini Geri Getirecek Video

Motivasyonunu yerine getirecek olan güzel hikayeler ve başarı hikayeleri var. Başkaları nasıl başarmış? Neler yapmış? Yılgınlığa düşmüş mü? Başka hayatlarda bu sorulara cevap aramanı isterim. Bu konularda filmler de izleyebilirsin. Çok güzel başarı hikayeleri var. Biyografi filmlerini ben bu sebeple çok seviyorum. Yakın zamanda izlediğim bir filmi de buraya ekleyeyim: Rüzgarı Dizginleyen Çocuk. Ayrıca sitemizde motivasyon hikayeleri konusunda çalışmalar yürütüyordu. Birçoğunu okudum. Seninde okumanı tavsiye ederim. Ana sayfa akışında mevcut!

Ders Çalışma İsteğini Geri Getirecek 5 Yol yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olur senin için. Umarım ders çalışma isteğini geri getirecek bir yazı olmuştur.

Bu gibi yazılar hoşuna gidiyorsa yorum yap ve bu yazıyı herkesle paylaş. Whatsapp dan sosyal medyadan paylaşabilirsin. Bu sayede okunması artar. Bende bu sayede sevildiğini anlayıp benzeri yazılar yazarım. Görüşmek üzere!!!

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

Yorumları Göster (3)