E-mail Adresi Olmayan Adam ve Microsoft

E-mail Adresi Olmayan Adam ve Microsoft yazımızda meşhur bir hikaye olan Microsoft ve İşsiz Temizlikçinin hikayesini yazdık. Önce hikayeyi okuyun sonra birlikte yorumlayalım.

E-mail Adresi Olmayan Adam ve Microsoft

İşsizin biri, temizlik işleri için Microsoft’a başvurur. İnsan Kaynakları, bir ön görüşmenin ardından test (yeri temizlemek) yaparlar ve:

– “İşe alındın, e-mail adresini ver, sana başvuru formunu göndereyim, aynı zamanda, işe başlamak için geleceğin günü bildiririm.” der.

Adam çaresiz, bilgisayarının ve dolayısı ile e-mail adresinin olmadığını söyler. İnsan Kaynaklarından, onun adına üzüldüklerini, fakat e-mail’i yoksa, kendisinin de var olmadığını ve kendisi de olmadığı için işe alınamayacağını söylerler.

Adam umutsuzca, ne yapacağını bilmeden, cebinde sadece 10$ ile çıkar.

Ve bir markete girerek 10 kiloluk bir kasa domates alır. Kapı kapı dolaşarak, 2 saat içersinde sermayesini ikiye katlar. İşlemi birkaç kez daha tekrar eder ve aksam eve döndüğünde 60$’i vardır.

Ve bu şekilde yaşayabileceğini anlar, her sabah erkenden evinden çıkar ve aksam geç saatlere kadar çalışır, ve her gün parasını üçe, dörde katlar. Az bir zaman sonra, bir el arabası alır. İşleri daha da büyütür ve satışları artar. Daha sonra el arabasını bir kamyonetle değiştirir, kamyoneti kamyonla değiştirir ve işler daha da büyür. Bir sure sonra artık, birçok araçtan oluşan bir nakliye şirketi sahibidir.

Aradan beş sene geçer. Adamımız çok daha büyük bir şirketin başındadır. Bizim işe on kilo ile başlayan adam artık Birleşik Devletlerin en büyük gıda nakliye şirketlerinden bir tanesinin sahibidir artık.

Adamımız, ailesini ve geleceğini düşünmektedir. Genel hayat sigortası yaptırmaya karar verir. Bir sigorta şirketini arar, kendine uygun bir plan seçer ve konuşma biterken, sigortacı, teklifi gönderebilmek için adamın e-mail adresini ister.

Adam e-mail’inin olmadığını söyler. Sigortacı şaşırır:

– “Hayret, e-mail’iniz yok ve bu hanedanlığı kurabildiniz. Düşünün, ya bir de e-mail adresiniz olsaydı kimbilir ne olurdunuz?”

Adam düşünür ve şu cevabı verir:

– “Ne olacaktı, Microsoft’ta temizlikçi olurdum!”

E-mail Adresi Olmayan Adam ve Microsoft – Son Nokta

Yazımızdan çıkarılacak çok sonuç var. Ben de naçizane kendi yorumumu sizlere aktarayım. Hikayede işsiz bir adam için kötü bir durum gibi gözüken e-mail adresinin olmaması aslında onu koca bir şirket sahibi yapacaktır. Bu süreçte sabrın ve çalışma azminin ne kadar önemli olduğu sonucu çıkar.

Sizlerde kendinize uygun işi bulun ve sadece çalışın.

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

yorum Yap