Öğrenci Kozu
Öğrencinin Eğitimdeki Kozu

En Etkili Not Tutma Yöntemi: Cornell Metodu

1 220

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

En verimli not tutma yöntemi olan Cornell Metodu nedir? Cornell Metodu nasıl uygulanır? Cornell Metodu hakkında önemli bilgiler yazıda!

Cornell Metodunu derslerde, konferanslarda ve sınav dönemlerinde not tutmak için kullanılacak güzel bir yöntem. Ama bazen not tutmak sıkıcı ve gereksiz gelebilir. Çünkü sonradan bu notlara baktığınızda nalamıyorsunuz bile. Bu konuda yardımınıza koşacak pratik yöntemler var. Bunlardan biri de Walter Pauk’un geliştirdiği Cornell Metodu.

Cornell Metodu ile Nasıl Uygulanır

Not almak olarak tanımlanan bu eylem, her türlü bilgiyi doğrudan kağıda aktarmak değildir. Aynı şekilde amaç olarak alınan notların bir daha bakılmamak üzere kitap raflarında unutulması da değildir. İşte bu yüzden, önemli cümleleri belli bir uyum içinde bir arada tutmak, tekrar dönüp bakıldığında akılda kalıcılığı güçlendirmek, söylemler arası köprüler oluşturmak çok önemlidir. Tam bu noktada devreye Cornell Metodu giriyor. Bu metod halihazırda önemli dünya üniversitelerinde uygulanan ve verimli olduğu düşünülen bir yöntem.Peki Cornell Metodu’nu teknik olarak nasıl açıklayabiliriz?Bir A4 kağıdı hayal edin. Yukarıdan aşağıya 2 sütun oluşturacak şekilde bir çizgi çekin. Sağ sütun soldaki sütunun kalınlık olarak 2 ya da 3 katı olabilir. Buradaki sağ sütun notlar için, sol sütun ise anahtar kelimeleri, fikirleri, konu hakkındaki soruları barındırıyor. Bunların dışında sayfanın en altında bir de özet kısmı yer alıyor.

En Etkili Not Tutma Yöntemi: Cornell Metodu 1

Bu tekniği kullanmak için spesifik olarak tasarlanmış bir deftere ihtiyacınız yok. Düz bir A4 kağıdını, kaleminizle oluşturacağınız kılavuz çizgileri sayesinde kolayca Cornell Metodu’nu uygulayacak hale getirebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum
  1. Eren UZUNTAŞ diyor

    İlginç bir yöntemmiş. Mutlaka deneyeceğim.