YKS’ye Son 10 Gün İçin 10 Çalışma İpucu

YKS 2024’e 2 haftadan daha kısa bir süre kaldı. Zaman yaklaştıkça heyecan artmakta ve programlarımız da bu heyecana göre değişmektedir. Bizlerde bu heyecanı sürekli göz önünde bulundurarak elimizden geldiğince YKS rehberlik yazılarımızı yazmaya devam edeceğiz. Her gün akşam uyumadan yarım saatinizi ayırıp yazılarımızı okumanız bazen farkına varamadığınız noktalarda ışık tutup size büyük destek sağlayabilir. Bu yazı içeriğimizi de YKS 2024’e hazırlanan siz değerli öğrenciler için derledik. İşte YKS sınavına son 10 gün kala yapmanız gereken 10 şey:

1. Organize Olun

Sınavdan önceki gece yoğun bir çalışma yapmak yerine, bu zamanı dinlenmeye ayırın. Günler öncesinden her konu için bir çalışma planı oluşturun ve notlarınızı düzenleyin. Her konuyu kısa özetlerle gözden geçirin ve son geceyi rahatlamak ve zihninizi dinlendirmek için kullanın. Sınavdan önce iyi bir uyku çekmek, performansınızı artıracaktır. Hafızanızı tetiklemek için notlarınızı yalnızca ana noktaları kapsayan tek sayfalar halinde özetlemeyi deneyin ve bu özetleri son hafta boyunca gözden geçirin.

2. Bir Revizyon Takvimi Oluşturun

Sınavdan önceki son hafta için bir plan hazırlamaya çalışın. İdeal olarak her konuyu son bir kez gözden geçireceksiniz. Geç saatlere kadar çalışmaktan kaçının çünkü uyku döngünüzü değiştirmiş olacaksınız. Erken kalkarak günlük ritminizi korumaya çalışın ve akşam 22.00’den sonra ders çalışmaktan kaçının.

3. Daha Akıllıca Çalışın

Pasif bir şekilde saatlerce oturup okumak yerine, her 40 dakikası belirli bir konuya ayrılan 40 dakikalık üç seri halinde çalışmayı deneyin. Her 2 saatlik seans arasında tercihen egzersiz yaparak iyi bir mola verdiğinizden emin olun.

4. Geçmiş Sınav Sorularının Alıştırmalarını Yapın

Gerçek geçmiş sınav sorularını çözerek kendinizi test etme zamanı geldi. Araştırmalar, sadece bir konuyu taramak yerine aklınızdaki bir soruyla çalışırsanız onu hatırlama olasılığınızın daha yüksek olduğunu gösteriyor. Geçmiş sınav sorularını çözmek size sınav formatını ve soru tiplerini tanıma imkanı verir.

5. Bilmediklerinizi Öğrenin

Çoğu zaman öğrenciler aynı notları tekrar tekrar okuma tuzağına düşerler. Ancak geçen hafta, her şey boşlukları doldurmakla ilgilidir. Sınav sorularını çözmek size hala bilmediğiniz şeyleri gösterecektir. Bu eksikleri gidermek için çalışın.

6. Deneme Sınavları Yapın

Önceki deneme sınavlarınızı gözden geçirin. Puan kaybettiğiniz yerlere dikkatlice bakın. Nerede hata yaptığınızı öğrenmediyseniz, gerçek sınavda aynı hataları tekrarlamanız muhtemeldir. Deneme sınavları, sınav stratejinizi geliştirmenize yardımcı olur.

7. Sınav Kağıdının Düzenini Bilin

Sınav kağıdının nasıl yapılandırılacağını bilin. Sınavda hangi soruları yapmanız gerektiğini düşünerek çok fazla zaman harcamayın. Zaman yönetimi, sınav başarısının anahtarıdır.

8. Dengeli Beslenin ve Egzersiz Yapın

Asla aç karnına ders çalışmayın. Beyninizin sizin için çalışması için sürekli bir glikoz kaynağına ihtiyacı vardır. Bol miktarda su içerek susuz kalmayın ve kısa molalar verin. Kendinizi bitkin hissettiğinizde egzersiz yapmak aslında enerjinizi artırır.

9. Grup Çalışması Yapın

Grup çalışma oturumları bilginizi test etmenin ve ne üzerinde çalışmanız gerektiğini görmenin harika bir yoludur. Bir sınav kağıdını inceleyin ve sırayla birbirinize herhangi bir soruyu nasıl cevaplayacağınızı açıklayın. Bilginizi başkalarına açıklamak, konuları daha iyi anlamanızı sağlar.

10. Kendinize İyi Bakın

YKS gibi önemli bir sınava hazırlanırken stresli hissetmek normaldir. Stres seviyeniz size fazla geliyorsa başkalarıyla konuşun. Aile ve arkadaşlarınızla iletişimde kalın, duygularınızı paylaşın.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz!

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

yorum Yap