Öğrenci Kozu
Öğrencinin Eğitimdeki Kozu

Tıp Kazanmak için Tavsiyeler

14 11.409

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tıp Kazanmak için Tavsiyeler yazımda tıp fakültesi kazanmak için nasıl çalışmalı, yapılması gekenler ne ve nasıl bir ders programı olmalı açıklayacağız.

Tıp kazanmak çoğu sayısal öğrencisinin hayalidir. Tıp kazanmak için kaç net yapılması gerektiğinden tıp kazananlar nasıl çalıştı sorusuna kadar birçok konuda merak sahibi oluyorlar.

Biz de bu konuda tıp kazanmak için nasıl bir yol izlemeli buna değineceğiz. Ayrıca tıp fakültesi ders programı yani çalışma programı konusunda da bilgi vereceğiz.

Yazımızı okuduktan sonra başarıyı yakalayan bir çok kişi oldu. Bize teşekkür mailleri attılar, sosyal medyadan yazdılar. Bazıları yazının altına yorum yaptı. Sizden de aynısını beklerim!

Tıp Kazanmak İçin Taktikler

Şimdi hazırsak başlayalım.

Öncelikle tıp hedefi olup da bu yazımıza gelen, bilgi arayan arkadaşlarıma şöyle bir ön özet geçeyim:

Sitemiz hedefleri yüksek olan öğrenciler için biçilmiş kaftan. Birçok içeriğimiz ile sizleri başarıya, hedeflerinize yani tıp fakültesine yaklaştırıyor.

O zaman ilk olarak ne yapmalı:

 Karakter kendini beğenmişlikle yanıt verir: 
 • Öğrenci Kozu içeriklerini yakından takip etmeli!

Şaka bir tarafa gerçekten güzel ve özgün içeriklerimizi takip etmenizi öneririm. Yazının sonuna doğru daha detaylı açıklayacağım.

Kendine Güven

Tıp Kazanmak için Tavsiyeler ve tıp için mezuna kalmak olur mu
Tıp Kazanmak için Tavsiyeler ve tıp için mezuna kalmak olur mu

Kazanabilirsin. Zor değil. Ne derler bilirsin: Başlamak bitirmenin yarısıdır. Kendine güven, hedefini koy ve artık başla çalışmaya.

Tıp kazanacağım yerine bir üniversite seçip, hakkında biraz araştırma yapıp, net bir sıralama hedefi koyman daha güzel bir hedef olur.

Üniversiteni seçip hakkında araştırma yapman seni daha da isteklendirir. İleride yani sınav sürecinde sıkıldığın, bıktığın zamanlar olur. Bazen haftalarca çalışmak istemezsin. Bu zamanlarda sana motive olur. 

Tanıdığım bazı insanlar hedeflerini kağıda yazıp ceplerinde, kalemliklerinde taşıyorlardı. Devamlı karşılarına tutuyorlardı, gaza gelmek için. Bence işe yarar. 

Düzenli Bir Hayatın Olsun

Tıp kazanmak zor değil, tıp okumak zor.

Tıp Öğrencileri

Bu sözü duydun mu hiç? Gerçekten böyle. 

Sözü nereye getireceğim biliyor musun? Tıp kazanmakla iş bitmeyecek ki. Tıp kazananlar nasıl çalıştı diye soruyorsan hemen söyleyeyim: düzenli ve sürekli çalıştı.

Tıp kazanmak için düzenli çalışacaksın, o kadar. Hayatının bir planı ve düzeni olmalı. Bu zamanı yönetme özelliğini kendi kişiliğine katmalısın. Tıp kazandıktan sonra buna ihtiyacın olacak.

Tıp kazanmak zor değil! Tıp okumak zor olduğu için tıp kazanmak zor. Yani sizi aslında zorluğa hazırlama süreci bu. Bunun bilincinde ol.

Diş hekimliği kazanmakta aynı süreci ve özellikleri gerektirir. Üstüne biraz da beceriniz olması mühim. İsteyen olursa benzeri bir yazı diş hekimliği kazanmak için taktikler şeklinde yazarız, yayınlarız.

Tıp Kazanmak için: Düzenli Uyku ve Beslenme

Düzenli hayatın bir parçası bunlar. Düzenli uykunuz olmalı ki hem tıp kazanabilin hem de tıp okuyabilin.

Beslenmeniz dengeli olmalı. Öğünleri atlamamanız lazım. Zeka gelişimine etkisi büyük. Ayrıca siz bir doktor olacaksınız. Kendiniz sağlıklı olmazsanız hastanız ile nasıl ilgileneceksiniz.

Uçak yolcularına yaptıkları anonsu biliyor musunuz? Acil durumda hava maskenizi önce kendinize sonra çocuklarınıza takın derler. Sebebi önce kendini kurtar ki sonra çocuğunu rahat rahat kurtar diye.

O zaman neemiş: Tıp okumak için önce kendin sağlıklı ol!

Tıp Kazanmak için Ne Kadar Başarılı Olmalı

 
Tıp Kazanmak için Tavsiyeler

Yasa gereği ilk 40 binde olmak zorundasın. Bunun dışında devlet üniversitelerinde durum (KKTC uyruklu değilsen) ilk 20 binde olmak zorundasın.

Daha doğru bilgi almak için şurayı ziyaret edebilirsin:

Tıp Kazanmak İçin Kaç Net Yapmalı

Yukarıda başarı sıralamalarından bahsettim. İşte konu bu. Dediğim sıralama aralığında olun da kaç net yaparsanız yapın.

Ama yine de kendinize bir hedef koyacaksanız size bir yazı önereyim:

Tıp Kazanmak İçin Özellikle Hangi Derse Çalışmalı

Tıpı yapan her şeyi yapar.

Türk Halkı

Bu sözü duydun mu peki?

Bu sözü tersten okursak sorumuzun cevabını buluruz. Tıp yapmak için her şeyi yapmalıyız.

Hangi derse ağılık vermeniz yıllara göre gelen güncelleme il değişiyor. Yazınının güncelliğini koruması adına net bir şey söyleyemem ama matematik ve biyoloji öne çıkıyor.

Bu derslerden özellikle biyolojiyi yapabiliyor olmanız, ilginiz olması sizi tıp kazanmak için gerekli özelliğe sahip olduğunuz konusunda biraz önemli.

Neden biraz önemli ona değineyim de diğerleri kızmasın. Tıp kazanmak istiyorsunuz ama biyoloji dersiniz iyi değilse sorun değil. Belki öğretmeniniz kötüdür. Bu ufacık bir örnek. Buna çok takılmayın!

Bu tip yazılar hoşuna gidiyor mu? O zaman hemen aşağıdaki alandan ABONE Ol! Bu tipte güzel rehberlik yazılarını sana gönderelim.

Güncellemeler için abone ol

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Tıp Kazanmak İçin Çalışma Programı

Tıp kazananların çalışma programı hakkında detay vermeye çok gerek yok aslında ama yine de bahsedelim.

Düzenli çalışmanız gerektiğini vurguladım. Bunun yanında her şeye çalıştığınız zaman tıp fakültesi olur. Yani tıp kazanmak için her konuya çalışmanız ve iyice anlamanız gerek. Eksikler olabilir ama fazla olmasın.

Ders çalışma programı konusunda sitemizdeki program işine yarayacaktır.

Tasarımı ve konu dağılımı özenle yapıldı. Lütfen incele!

Tıp Kazanmak için Çalışma Programı
Tıp Kazanmak için Çalışma Programı

Çalışma programı görselde olduğu gibi. Görsel TYT programı. Merak etme AYT de var.

Tıp Kazanmak İçin Kitap Önerileri

Tıp Kazanmak İçin Kitap Önerileri
2019 YKS Kitap Önerileri

Tıp kazanmak için orta ve üzeri kaynaklar kullanmalısın. Biz her ders için kolay kitaplar, orta kitaplar ve zor kitaplar olarak sınıflandırdık.

Hangi kitap ÖSYM sınavına daha yakın belirttik. Okuman iyi olur. Aşağıda bağlantı var.

Tıp Kazanmak İçin Başka Ne Yapmalı

Tıp kazanmak için neler yapmalı aşağı yukarı hepsini yazdık ama başka ne yapmalı?

Tıp Kazanmak İçin Öğrenci Kozu

Öğrenci Kozu tüm içerikleri, motivasyon yazıları ve rehberlik yazıları ile hizmetinde!

Tek yapman gerek ana sayfada biraz gez! Menü den bir iki sayfaya gir. Eminim ilgini çeker. Çekmezse de ne yapalım, sana hitap etmedi der geçeriz.

https://www.youtube.com/watch?v=xohfuJ54RIY&t=13s
Tıp Kazanmak için Tavsiyeler
Yazı Sonu

Uzunca bir yazı oldu. Umarım tıp kazanırsın. Kazandığında Öğrenci Kozu’nu unutma! Yakınlarına tavsiye etmen bizim için önemli.

Hayatta başarılar…

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 Yorumlar
 1. Aleyna diyor

  Öncelikle geç farketmenin verdiği hüzün fakat geç olsun güç olmasın sözünün getirdiği iç ferahlatma tekniği ile burdayım.Benim sınavıma 6 ay kaldı ve gerçekten destek almadan çalışmayı seven inatcı biri olmama rağmen yazılarınızı okumadan geçemedim.Ayrıca yapmış olduğunuz programlardan yarın itibari ile yararlanacağım.Tıp kazandığım zaman da buradan ayrılmayacağım.Şimdiden benim ve benim gibi insanlara verdiğiniz destek ve öncülük için sizlere canı gönülden minnettarım.Sağlıkla kalın. <3

  1. Hasan Aydemir diyor

   Çook teşekkürler. Seneye arkadaşlarına da tavsiye edersen bizi daha çok memnun olurum. Bilgi ve tecrübe paylaştıkça çoğalır. İstersen sene sonu seninde taktiklerini paylaştığın bir yazı hazırlarız. Sınav sonrası tekrar ulaşacağım sana. Mail adresin doğru mu acaba?

  2. Naz diyor

   Naptın kazandın mı tıpı

  3. Emre Bey diyor

   evet sonuç nedir aleyna kazandın mı ??

   1. Hasan diyor

    Mail attık ama ulaşamadık kendisine.

 2. Ayşenur diyor

  Kesinlikle katılıyorum çok teşekkür Allah razı olsun Umarım hayallerimize ulaşırız bn de size geri dönüş yapmayı çook isterim

  1. Hasan Aydemir diyor

   Ayşenur, umarım hedeflerine sen de ulaşırsın. Bekliyorum 😊

 3. Sinemis diyor

  11. Sınıfım. Çocukluk hayalim tıp okumak. O yolda ilerliyorum inşallah. Şu an günlük 4 saat çalışıyorum ama maalesef düzenli olamıyor. Tıp okumak isteyen herkesin günlük 6-8 saat çalışması gerektiğini düşünüyorum. Ve bunun düzenli olması gerekir. İnşallah seneye sınavdan sonra buraya gelip “Teşekkür ederim. Sayenizde şu an tıp fakültesi kazandım.” demeyi çok isterim. Teşekkürler 😊😊

  1. Hasan Aydemir diyor

   Muhakak beklerim. Seninle birlikte üç kişi oldu. Sınavdan sonra soracağım. Takipte kal, unutma bizi.

 4. Mukaddes diyor

  Ben şu an üniveriste öğrencisiyim ancak her zaman içinde bir tıp okuyup doktor olma isteği hayali vardı. Şu an onun için başladım ve bir aya yakın oldu başladığım ve okulu dondurmayi düşünüyorum bu yıl,ancak çok fazla eksiğim var çünkü eşit ağırlık çıkışlıyım ve sınava bir yıl kala başladım. Çevremde bir çok kişi haklı olarak cokk zor olduğunu ve okulda bir yılı boşa riske etmemem gerektiğini söylüyo. Ama ben aşırı yoğun bir istek ve azimle çalışmaya devam ediyorum ki basarabilmeyi çok istiyorum, her ne kadar zor olsa da ne kadar çalışmam gerekiyor çalışmaya hazırım ve nasıl ne kadar çalışmam gerektiği hakkında yardımcı bir rehberlik arayıcısı içerisindeydim. Şu an siteyi keşfettim ve çalışma programına uymaya çalışacağım. İnşallah başarabilirim ve tekrardan buraya dönüp ‘Sonunda başardım’ diyebilirim.

 5. dml diyor

  daha 9. sınıf öğrencisiyim sizce bende mi böyle çalışmalıyım neler yapmalıyım

 6. Sevda diyor

  Gerçekten çok teşekkürler hedefim hep 20binlerde ve sizin sitede bunları görüp okumak gerçwkten insanın içini rahatlatıyor size ne kadar teşekkür etsem az 11.sınıfım ve tyt ve ayt yi birlikte götürüyorum sizin de dediğiniz gibi tıpı öğrenmek zor… Her insan her şeyi başarabilir emek oldukdan sonra.. İnş kazanırım sizin dediğinizide yapıcam kalemliğime koyucam he bu arada ders çalışma programını ata bilir misiniz bana lütfen 🙏 her şey için yeniden teşekkürler 💗💗

 7. Elif diyor

  Ben üniversiteyi bitiremedim bıraktım ve notlarımda derslerimde liseden beri hiç iyi değildi ama ben hiç çalışmadım 21 yaşındayım ve hala bir Ümit olduğuna inanıyorum sizce ne yapmalıyım başarabilir miyim ?

  1. Hasan diyor

   Kendine güvenerek bu işe başla. Düzenli çalıştığın ve palnalı hareket ettiğin sürece neden başarılı olmayasın ki! Yapmaya çalıştığın şey hiç zor değil. Sadece gayret gerektiriyor. Senin gibi yüzlerce insan var. Hayallerine ulaşmak zor değil. Hemen başla ve sürekli olmaya çalış. Onun dışında hangi konuda yardıma ihtiyacın olursa biz burdayız!