YKS Sınavında Nasıl Başarılı Olunur

Her yıl 2 milyondan fazla öğrenci Üniversite kazanmak adına YÖK tarafından hazırlanan eski adıyla YGS şimdiki adı ile YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sınavına hazırlanıyor. Bazı öğrenciler bir yıldan daha fazla bazıları sadece bir yıl en cesurlarının ise 50 – 100 gün çalıştığı bu eleme sınavında doğru çalışma stratejisi nedir? YKS sınavında hangi adımlar uygulanırsa başarılı olunur?

Uzmanlar tarafından YKS sınavında nasıl başarılı olunur? Sorusuna cevabın ilk maddesinde hazırlık döneminde ilk olarak hangi testten başlıyorsanız sınav esnasında da o testte başlayın önerisi oldu. Her zaman kafanızda bir düzenin oturması ve ilk adımları başarılı bir şekilde atmanız sizi her saniye motive edecektir.

İkinci olarak uzun gözüken sorulara karşı kesinlikle önyargılı yaklaşmamanız. yks konuları her zaman her yerde bir kısmı bilgi büyük bir kısmı Mantığa dayalı soruların bulunduğu bir eleme sınavı olarak tabir edilir. Rahat olun ve hiçbir sorudan çekinmeyin. Eğer ki soruyu çözmeye çalıştınız ancak çözmekte zorlanıyorsanız o soruyu bırakıp, diğer soruya geçin. Daha sonra bıraktığınız sorulara geri dönersiniz, bol vaktinizin kalması durumunda bol bol düşünmeye fırsatınız o zaman olabilir.

Her test arasında birer dakikalık molalar verin kendinize. Bunu kesinlikle bir zaman kaybı olarak düşünmeyin aksine kafanızın rahat olması sizi telaşa sürüklemez ve bu sayede soru cevaplarını en net şekilde işaretleyebilirsiniz. Sınav öncesinde çokça deneme çözün, kendi soru çözme düzeninizi, optik kodlama planlamanızı daha sınava girmeden alışkanlık haline getirin. Bu sayede gereksiz zaman kaybı yaşamadan direk olarak sorulara odaklanabilirsiniz.

Üniversiteye girmek isteyen öğrencilerin hazırlandığı YKS için en çok önerilen bir diğer husus ile bilmediğiniz soruya tahmini bir cevap vermemeniz. Biliyorsunuz ki her bir yanlış puan net puanınızı düşürebiliyor. Öyle durumlar olabilir ki 0,25 net ile istediğiniz sıralamayı kaçırmış olabilirsiniz. O yüzden bilmediğiniz soruyu boş bırakmanız kesinlikle sizin faydanıza olacaktır.

Ücretsiz Rehberlik Almak İster Misin

Soru-Cevap Bölümü Açıldı! Tüm sorulara cevap veriyoruz.

TIKLA ve Üye Ol

yorum Yap